Що таке неслухняна дитина

Зміст:

  Звичайно, в тих чи інших випадках практично будь-яку дитину можна назвати примхливим, вимогливою і неслухняною. І це чудово. Адже дитина, якою би маленькою вона не була, є живою людиною, а не ошатною лялькою, яку можна посадити на почесне місце і гордо показувати гостям. Вона володіє своїми бажаннями і потребами, і повинен вчитися їх висловлювати і добиватися бажаного. Але дитина, яка взагалі не звертає уваги на слово “Ні”, живе так, як ніби в цьому світі є лише його бажання. Таким дітям, як правило, властива імпульсивність, запальність, агресія, брак уваги до почуттів оточуючих, критичність, зухвалість і мстивість. У них менше виражена позитивна реакція на заохочення і похвалу. Така поведінка дитини може мати самі різні коріння. Наприклад, воно часто виникає в результаті стресів і розбіжностей у родині. Тривога за батьків знаходить вихід у відчайдушному непокору, або ж дитина діє точно за батьківському зразком – раз вам так можна, значить, можна і мені. Іноді агресія і вимогливість може бути спробою впоратися з гострим горем (смерть члена сім’ї) або реакцією на несподівані для дитини зміни (переїзд в інше місто, поява брата або вітчима, зміна улюбленої школи і т.д.). Буває, що непослух – це ультиматум для батьків, і тоді вам варто подумати, якими ще, більш конструктивними способами, дитина може отримати вашу увагу і час. Але найчастіше демонстративне непослух – це просто результат особливого взаємодії з батьками, які дозволяють дитині вести себе таким чином. І ось у цьому питанні варто розібратися докладніше. Що провокує конфлікт з дитиною

  А. Можливо, ви затіваєте силову боротьбу:

  Коли діти дратують нас, ми часто пояснюємо це тим, що вони спеціально намагаються “дістати” нас, хочуть маніпулювати нами або роблять це “нам на зло”. І наш гнів посилюється, тому що нам легко вдається переконати себе в цьому. З іншого боку, коли ми змушуємо дитину слухатися силою, погрозами або покаранням, то у нього з’являється почуття безпорадності, а діти не терплять відчуття безпорадності, тому вони всіляко провокують інші зіткнення, щоб довести, що вони все ж мають деякою силою. І тут дуже легко перевести відносини з дитиною в звичайну боротьбу за владу.

  Покарання часто призводить до того, що діти стають більш винахідливими в тій області, яку ми зовсім не хочемо в них розвинути – у здатності брати реванш. Покарання також може змусити дитину бути більш обережним і потайливим. Діти, яких часто карають, стають більш спритності, менш чесними, відвертими і відповідальними. Покарання часто заважає дитині відчути свою провину – адже він вже викупив її за допомогою покарання. Крім того, якщо дитина не розуміє, за що його покарали, або вважає таке покарання необгрунтованим, це не допомагає йому усвідомити те, що він накоїв, а змушує його лише боятися вашій владі і непередбачуваності.

  Чому ж у такому випадку не спрацьовують пояснення? Адже, здавалося б, ми намагаємося спілкуватися з дитиною на рівних, і роз’яснюємо йому причини своїх почуттів і дій? Це відбувається тому, що ми занадто часто вдаємося до пояснень у спробі змінити думку дитини і змусити його погодитися з нами.

  Б. Можливо, ви надто залежні від думки оточуючих:
  Якщо дитина поводиться погано, її матері зазвичай говорять, що їй не слід “дозволяти” йому це, їй треба “змусити” його вести себе добре. Якщо вона не може контролювати “погане” поведінку своєї дитини, то вона повинна відчути себе поганою і некомпетентною матір’ю. Однак чи не здається вам, що більш важливо зосередитися на почуттях дитини і своїх власних почуттях, ніж дбати про те, що подумають оточуючі, щоб виглядати в їхніх очах “гарним батьком”?

  В. Можливо, у вас дуже жорсткі вимоги:
  Деякі батьки в пориві “гіперответственності” за майбутнє свого чада весь час прагнуть загартовувати характер дитини, прищеплювати йому високі моральні цінності й виховувати його відповідно до найсуворішими вимогами. Іноді це виявляється занадто втомливо і для дитини, і для батьків, яка вважає обов’язковим дотримання всіх своїх суворих правил. Кожен з них вибивається з сил в спробі досягти ідеалу, і злиться на те, що це виявляється недосяжно.

  Тому спробуйте скласти список всіх вимог, які ви пред’являєте своїм дітям протягом дня чи тижня, і проаналізуйте, що для вас насправді важливо? Як виглядають діти? Що вони носять? Що вони їдять? Як вони себе почувають? Які позначки отримують? Займаються чи спортом? Що інші думають про них, і як це відбивається на нас?

  Г. Можливо, у вас дуже м’які вимоги:
  Якщо наша потреба робити дітей щасливими і наша любов до них надто сильні, ми не можемо сказати їм “ні”. Коли ми встановлюємо жорсткі дисциплінарні рамки, діти не тільки не люблять наші правила і прохання, вони не люблять нас. Для дітей важко відокремити те, що ми робимо, від того, для чого ми це робимо. Коли ми наполягаємо, щоб вони зробили те, що їм не хочеться, або коли ми відмовляємося виконати їхні вимоги, то часто чуємо: “Я тебе більше не люблю … Ти погана … Ти мене не любиш … Я тебе ненавиджу …”. Реакція дітей абсолютно щира. У цей момент вони дійсно не люблять нас, але їх “нелюбов” – тимчасове явище.

  Діти дуже спостережливі, і вони не упустять шанс помітити, що ви, сказавши “ні”, дуже стурбовані тим, що зробили їх нещасними. Дітям важко зрозуміти і змиритися з забороненими кордонами, якщо нам важко їх встановити.

  Є ще одне питання, над яким варто замислитися. Коли дитина знає, що вона може так чи інакше добитися від вас чого завгодно, він відчуває себе найсильнішим і самим головним в сім’ї – адже це він все вирішує! Але, крім п’янкого відчуття всемогутності, тут може бути присутнім і величезна тривога. Дитина розуміє, що в неї недостатньо сил і досвіду, щоб бути реальним “головою сім’ї”, і тоді ваша безпорадність і слухняність приводять його до думки, що він не може на вас покластися. Однак відсутність якої б то ні було, правил, меж і заборон народжує у дитини відчуття, що батькам на нього взагалі наплювати.

  Тому перед вами стоїть нелегке завдання – знайти золоту середину між непосильними вимогами і повним їх відсутністю.

  http://deti.mail.ru

  Facebook Comments
  Анонс