Виховання дітей: що слід пам’ятати батькам дівчаток

Зміст:

  Жіноча стать зберігає у своїй генетичній пам’яті всі найбільш цінні надбання еволюції, метою чого є по можливості забезпечити стабільність, не допустити змін, тобто – орієнтація на виживання. Саме у цьому полягає відмінність дівчаток від хлопчиків, що надає особливостей їх вихованню.

  воспитание

  Дівчинка є майбутньою жінкою із самого народження, у неї відмінний від хлопчиків перебіг психічних процесів, природні задатки, фізіологічна сторона сприйняття, що з кожним роком стає все більш помітним. Дівчатка більш чутливі до шуму, у них більша чутливість шкіри, їх більше дратує тілесний дискомфорт, вони швидше і залюбки відповідають на дотики, прогладжування, їх ігри частіше базуються на ближньому зорі, їм потрібно менше простору для рухливих забавок та інше.


  Хто більше важливий: мама чи тато?

  У процесі виховання слід завжди зважати на визначальну роль мами і тата або тих значущих для дитини осіб, які замінюють батьків. Так, дуже часто вважають, що виховувати дівчинку повинна мама, а тато лише час від часу проявляти увагу, коли доця вже достатньо підросте. Але це не так: для нормального розвитку та подальшої успішної статевої ідентифікації необхідна активна участь обох батьків. Хоча, дійсно, близькі емоційні стосунки саме із мамою надзвичайно важливі у зростанні дівчаток, адже вона є тим зразком жіночності, який наслідує кожна дівчинка у своїй майбутній поведінці, ставленні до інших. Тато при цьому виступає у ролі прикладу доброзичливості, захисту, стабільності, безпеки. Але вони обидва є тими людьми, які в силу своєї любові без умов виховують майбутню особистість.

  У випадку, якщо сім”я з якихось причин є неповною (наприклад, мама або тато самостійно виховують донечку), дівчинці необхідно мати близьку людину тієї статі, якої бракує: це може бути бабуся чи дідусь, хресні батьки або інші важливі у житті люди.


  Чим особливі дівчатка?

  І кожна дівчинка, і кожен хлопчик є неповторними, унікальними, наділеними індивідуальними якостями – тому й підхід до виховання кожної дитини має бути індивідуальним, із врахуванням особливостей їх характеру, темпераменту, фізичного та психічного розвитку. Важливо при цьому ні в якому разі не порівнювати дітей різних статей, ставити хлопчиків у приклад чи навпаки знецінювати їх перед дівчатками.

  У вихованні дівчаток є ряд значущих факторів:

  • дівчатка більше виснажуються емоційно – не перевантажуйте їх зайвими враженнями, не вимагайте надто тривалої уваги у незвичній обстановці;
  • для дівчинки дуже важливою є гендерна роль мами, її ставлення до родини, до тата, до чоловіків і жінок вцілому – адже дитина наслідує зразки маминих дій та світосприйняття, як майбутня жінка;
  • приділяйте багато уваги «дівчачим справам»: дівчинці важливо і не менш цікаво займатися «прибиранням», «макіяжем», «приготуванням їжі», доглядом за лялькою – так розвивається жіночість, здатність до піклування, співчуття, доброта;
  • не намагайтеся зробити із донечки «хлопця в спідниці», навіть із самою благородною метою (наприклад, під гаслом: «У жорстокому світі виживають сильніші» або «Моя дитина має бути лідером!») – цим можна лише порушити природній розвиток жіночої сутності, викривити сприйняття себе та своєї ролі дитиною;
  • обов’язково визнавайте ВСІ заслуги, навіть найменші вдалі спроби –впевнене  почуття власної гідності, визнання важливими людьми спонукає до подальших дій, розвитку, навчання.

  Звичайно, не існує універсальних «рецептів» виховання дівчаток, як і хлопчиків: цей надзвичайно важливий і відповідальний процес залежить насамперед від того, якою саме є Ваша дитина, які у неї властивості та риси характеру, тип нервової системи, фізіологічний стан здоров’я. А найголовніше, що необхідно зробити батькам – це надати любов, увагу, турботу, розуміння, сприймати свою донечку не як копію чи «продовження» себе, а як окрему неповторну особистість.

  Автор: Ольга Джеджера, психолог

  Facebook Comments
  Анонс