главная опыт мам и экспертов старше 3 лет школа статьи экспертов 6 чи 7. В якому віці...
Tanya Kur
   2443
8

6 чи 7. В якому віці краще йти до першого класу?

В перший клас зараз приймають як семирічних дітей, так і тих, кому на 1 вересня ще не виповнилося повних сім років. Різниця у віці часто здається настільки несуттєвою, що батьки записують дитину в школу, не підозрюючи про труднощі, які очікують шестирічного учня в перші навчальні місяці.

Однак, психологічний розвиток дитини шести років та семирічної дитини значно відрізняється.

6 чи 7. В якому віці краще йти до першого класу?

Шестирічна дитина: дитина-імпульс

Шестирічка хоче бути в центрі уваги, любить «гострити», хвалитися і перебільшувати. Часто дитина дратує тим, що вимагає до себе уваги, наполегливості та терпіння. Шестирічна дитина ще має труднощі з концентрацією уваги та може засмучуватися, якщо щось не виходить швидко, з першого разу.

Також діти цього віку часто не вміють ощадливо розподіляти сили та можуть втомлюватися від тривалого сидіння за партою. Досить часто можна почути скарги на роздратування дитини через метушню, галас в класі та на перервах.

Також діти шести років можуть не зовсім розуміти кордонів у стосунках «учитель-учень».

Компанія однолітків має для дитини першочнргове значення, але грати разом часто не виходить. Шестирічка або не вміє поступатися і домовлятися, або займає пасивну позицію. Може злитися, коли стикається з незгодою або відмовою; ображається до сліз, якщо програє.

Якщо шестирічній дитині в школі погано, вона може почати хворіти. Різні проблеми психосоматичної природи (головні болі, часті застуди, шлункові болі незрозумілого походження) – це спосіб захисту дитини від того життя, яка виявилося їй не під силу.

Дитина семи років: нам легше домовлятися

Семирічний першокласник досить спокійно розуміє і приймає необхідність підпорядкування шкільному розпорядку. Прояви некерованої поведінки у семирічки, звичайно, теж трапляються, але через місяць-півтора їх стає помітно менше. З семирічками легше домовитися, вони частіше виявляють бажання співпрацювати.

У навчанні семирічній дитині приємно докласти зусиль і зробити щось, щоб заслужити хорошу оцінку або відзнаку вчителя. Вона уже здатна досить довго зосереджувати увагу на чомусь одному і частіше, ніж раніше, доводить розпочату справу до кінця. У той же час, дитина семи років може впасти в розпач, якщо щось не виходить. В такі хвилини вона гостро потребує підтримки близьких.

У семирічного першокласника різко розширюється «репертуар» емоцій і почуттів. Він так само, як раніше, бурхливо радіє, глибоко переживає власні невдачі, але вже вміє співчувати іншим. Правда, радіти успіху друга він поки ще не вміє. І не помічає, що буває несправедливий до інших, хоча миттєво і гостро реагує на прояви несправедливості по відношенню до себе. Нерідко семирічній дитині приносить задоволення навчити, пояснити, допомогти іншому та, взагалі, бути корисним і досвідченим товаришем.

У компанії однокласників семирічна дитина шукає друзів, починає зважати на почуття та інтереси інших людей. В іграх вчиться поступатися і домовлятися, охоче виступає як в ролі ведучого в грі, так і рядового гравця. Любить спілкуватися з однолітками на основі обміну різними цінностями: значками, дисками, наклейками. Якщо в школі справи йдуть добре, то така дитина хворіє рідко.

То коли до школи?

Звичайно ж, бувають цілком успішні першокласники-шестирічки! Але все-таки це швидше виняток, аніж правило. І нерідко проблеми з’являються пізніше – в підлітковому віці. Шестирічка залишається молодше більшості однокласників, і їй доводиться докладати чимало зусиль для того, щоб бути на одному рівні з ними.

Якщо ви плануєте віддавати дитину в 6 років до школи, тверезо оцініть її можливості. Позначте для себе ті пункти, які відповідають дійсності. Чим більше галочок набереться, тим більше плюсів на користь того, щоб віддати дитину в школу в 6 років:

  • Дитина добре читає, швидко і впевнено рахує. Якщо вона вміє писати, вважайте, що це зайвий плюс.
  • У дитини гарне здоров'я, тобто вона хворіє менше, ніж 5 разів на рік, не страждає хронічними захворюваннями. Краще почекати рік, якщо у дитини спостерігається гіперактивність, проблеми з концентрацією уваги.
  • Дитині комфортно в соціумі, вона швидко заводить нові знайомства, не губиться в присутності дорослих, знає про правила поведінки і розуміє, чому їх потрібно дотримуватися.
  • Дитина може чітко розповісти, що таке школа і для чого вона потрібна, може назвати прізвища і імена батьків, місце їх роботи, свою домашню адресу.
  • У дитини добре розвинена мова, великий запас слів.

Точно сказати, у скільки віддавати дитину в школу – в 6 або 7 років, можуть тільки батьки. Головне пам'ятати, що жодні причини не можуть змусити вас віддати дитину в школу, якщо вона не готова. Ні в якому разі не потрібно комплексувати, якщо всі знайомі віддали своїх дітей в 6, а ваша дитина «не готова». Невідомо, чи були їхні діти готові, з боку це оцінити складно. Найперше, що повинно цікавити вас – здоров'я та психологічний комфорт вашої дитини.

Також про готовність дитини до школи читай на Світ Мам тут

Автор: психолог Ярослав Драб

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
7 комментариев
Grinch (ᵔ.ᵔ)
Всё что ни делается, делается к лучшему
Старшая пошла в 6,3. Оценив школьную нагрузку на своем ребёнке, я с уверенностью заявляю, что младший пойдет исключительно в 7 (в 7,4 в нашем случае). Как бы он там ни был готов.
Смайлы
Добавить фото
Алина Diadora
2 девочки
Старшей на момент 1 сентября будет 6 лет и 3 дня. Пока в раздумьях... Но больше склоняюсь к 7.
У младшей все проще - ей на момент 1 сентября будет 6 лет и 9 месяцев - не вижу смысла тянуть до 7.
Смайлы
Добавить фото
Елена Прекрасная
1 мальчик и 1 девочка
Старшая шла в 5 и 10 мес., тогда еще только начинали 6-леток, как то незаметно пролетел первый класс, дамашки не задавали, к детям относились как к 6-леткам. Сына так же отдала в 6 и пожалела сто раз, требования возрасли в разы, отношения как ко взрослым (в классе большинство были 7 или почти 7 лет, никаких поблажек), оценивание и домашки в полном
Смайлы
Добавить фото
Елена Прекрасная
1 мальчик и 1 девочка
объеме.
Tanya Kur
Sweet Mom
Простой тест на готовность ребенка к школе https://svitmam.ua/community/veselie-i-nahodchivie/posts/262052
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Часто дають і "неготову" дитину до школи. Хтось втягується, до чиїхось особливостей вчителі і однокласники звикають як до чогось нормального... Це ще ок, бачу з життя. Набагато гірше, коли самій дитині важко і некомфортно
Смайлы
Добавить фото
Ириша мама Коленьки
1 мальчик
Если учиться нужно 12 лет, то отдам в 6. Если 11, то подожду до 7. А вообще, мы уже готовы к школе - сын сам стремится читать, писать, спрашивает "зачем эти столбики?"(таблица умножения)
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}