общая (3445) / семейные отношения (76)
главная опыт мам и экспертов общая семейные отношения статьи экспертов Для чого дитині тато?
Світ Мам
   3127
10

Для чого дитині тато?

Для чого дитині тато?

На цю тему написано стільки книжок, що навіть наводити їх списку не будемо. Головна думка: мама любить дитину безумовно, просто за те, що вона є, а тато – умовно, за те, наскільки вона відповідає його уявленням. Але чи на практиці все саме так?

Ми попросили двох авторів розглянути це питання з чоловічого та з жіночого погляду.

 123690351

Чоловічий погляд

«Для чого тобі батько?» – спитав я у свого дворічного сина.

«Тату, тату, мулькін!» – промовив він у відповідь і швидко вмостився на моїх колінах. Я лагідно погладив його кучеряве волосся і потягнувся до комп'ютера, аби включити мультик. Мій маленький нащадок задоволено заплескав у долоні.

Так, без дітей ми, дорослі, забули б назавжди, ким ми були колись і ким лишаємось досі.

Важко і водночас просто пояснити, для чого дитині батько. Очевидно, що так постановила матінка-Природа, аби для появи на світ нової людини були задіяні двоє – жінка і чоловік. Отже, обидва несуть рівнозначну відповідальність за нове життя.

Водночас головна функція чоловіка, з погляду тієї ж Природи – забезпечити, насамперед матеріально, розвиток дитини, аби вона була завжди в теплі і затишку.

Коли вона трохи дорослішає і починає активно пізнавати довкілля, тато бере на себе функцію «екскурсовода-поводиря» до цього світу. Він знайомить малечу із фізичними законами буття, пояснює, що холодне, а що гаряче, що їстівне, а що ні, чому варто ходити на двох, а не на чотирьох кінцівках. І, звісно, продовжує, не припиняючи, матеріальне забезпечення свого нащадка.

Але найцікавіший період у стосунках дитини і тата – це тоді, коли малеча опановує людську мову, усвідомлює себе окремим індивідуумом, висловлює власні бажання і бачення. Тоді батько, окрім «гіда» і «спонсора», бере на себе роль ще й мудреця. Він має знайти до розуму і серця свого нащадка шлях і вміти завжди задовольнити будь-який його «голод».

Дитячий голод може бути, наприклад, інформаційним. У такому разі свідомому татусеві необхідно буде втамувати його вичерпними, а головне – зрозумілими для дитячої голівки відповідями. 

А може бути голод енергетичним. Дитині увесь час бракує уваги. Вона прагне бути у центрі нашої опіки. І «відфутболювати» її не можна. У такому випадку тато мусить стати енергетичним «донором». Часто достатньо, займаючись власними справами, бути просто поруч із сином чи донькою і подекуди їх заохочувати словами, аби вони постійно відчували батьківське тепло.

Потребує дитина, особливо син, і твердої батьківської руки. Ні, не для покарання, а задля забави. Корисно жартома поборотись один з одним, разом пострибати, побігати, поганяти м'яча, постріляти з лука. Спорт завжди єднав і розвивав людей.

Коли дитина досягне повноліття, батькові варто відпустити її у вільний життєвий політ. Але при цьому «мудрець і екскурсовод» має бути завжди готовим, за необхідності, пригріти спадкоємця під своїм «крилом».

«Ти мене обрав, тому я маю честь бути твоїм Другом на все життя», – промовив я синові у перші хвилини його народження.  

Жіночий погляд

Науковці подейкують, що першими заговорили первісні жінки, адже вони багато часу проводили в очікуванні своїх чоловіків із полювання в оточенні інших жінок та дітей. І їм довелося винайти спосіб порозумітись, аби вирішувати конфлікти, обговорювати в деталях рецепт приготування спільного мамонта тощо. Можливо, тому багато тисячоліть у більшості суспільств, що існують чи існували на Землі, саме жінки відповідали за залагоджування конфліктів, за виховання нащадків та опікування домашнім вогнищем. Чоловіки ж дещо пізніше освоїли цю новонабуту здібність – спілкування з усіма його тонкощами, однак застосовували її більше в політиці, ніж у вихованні власних чад, із якими й надалі не знали як поводитись. В більшості давні чоловіки були більш мовчазні, адже мали зовсім інші функції – захист та полювання, а пізніше важка праця у полях.

Століттями жінки відточували свої комунікативні та виховательські здібності, а чоловікам нічого не залишалось, як воювати та тяжко працювати. Здавалося, нема і ніколи не буде нікого кращого за маму, хто б міг піклуватсь про дитину. Та нарешті настав час, коли й чоловіки можуть брати участь у вихованні своїх дітей! Ласкаво просимо у ХХІ століття! Світ змінився, і в більшості розвинутих країн чоловікам не потрібно воювати чи полювати аби вижити. Сьогодні у них є час та можливість (а у деяких навіть натхнення) проявляти свої виховательські таланти. Тим більше що жінки, залишившись без підтримки великої родини  та кинувши виклик ринку праці, потребують неабиякої допомоги.

Отже, який вклад робить сьогодні батько в скарбничку дитячого виховання? Я знаю, ви очікуєте прочитати: впевненість у собі, безпеку, силу волі... Та в сучасному світі ролі так сильно змінились, що вже неможливо чітко визначити, що відноситься до компетенції батька, а що матері.

 «Ми народжуємось хлопцями та дівчатами, а батьками й матерями – ми стаємо» – на жаль, не знаю автора цієї фрази. Але сьогодні більше й більше пересічних людей розуміє, що батько – це не лише біологічна, а й соціальна роль, до якої потрібно готувати.  Тому...

 ...батько потрібен, щоби навчити бути... чоловіком або дружиною, батьком або матір’ю;

 ...батько потрібен, щоби можна було сховатись за його широку (або й вузьку, та все ж рідну) спину, коли мама сердиться за те, що ти розмалював шпалери у спальні;

 ...батько потрібен, щоби сердитись, коли мама переховує тебе за своєю спідницею, за те, що ти розібрав його улюблений радіоприймач.

 Список можна продовжувати, а можна висловити одною фразою: батько потрібний для того, щоби відтіняти маму. Щоби бути не таким, як вона, проявляти інші риси. Щоб у дитини в житті завжди був вибір – як почуватись, як поводитись, куди рухатись. І не важливо, хто вчить дитину ніжності, а хто наполегливості. Хто вчить відступати, якщо не впевнений у результаті, а хто йти до кінця будь-що – важливо, що в наплечнику досвіду, котрий дістався від батьків, у дитини будуть усі можливі інструменти, щоби хакнути цей заплутаний та мінливий світ.

Автори: Денис Тимошенко, Тетяна Саніна

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
3 комментариев
Светлана Лихолат
планирую
Тато, татко, татусик.
Цим усе й сказано
Смайлы
Добавить фото
Grinch (ᵔ.ᵔ)
Модератор СвітМам
Кроме того, чтобы просто любить, воспитывать и понимать, папа учит сына проявлять свои мужские качества, а дочке служит примером сильного плеча в жизни.
Смайлы
Добавить фото
Oля Чумaк
Главный модератор СвітМам
Лучшее, что может сделать женщина для детей еще до их рождения - это выбрать им достойного отца.
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}