старше 3 лет (2231) / ребенок и животные (9)
главная опыт мам и экспертов старше 3 лет ребенок и животные статьи экспертов Домашні тварини та їх...
prosto ♥♥♥ Ляна
   2444
1

Домашні тварини та їх значення в розвитку дітей...

 
У якийсь момент кожен малюк обов'язково звертається до батьків з проханням завести в будинку песика чи котика. Але не завжди це можливо - не дозволяють розміри квартири, у мами алергія. А давайте подивимося, що в психо-емоційному розвитку дитини значать тварини.

Людина - частина природи, що володіє розумом. Люди вийшли з тваринного світу і змушені досягати гармонії зі світом зовсім іншими, ніж тварини, способами. Однак людина з найдавніших часів користувалася «інстинктивною адаптацією» тварин: наслідуючи їх звичкам на полюванні, в танцях, одягаючи на себе їхні шкури і амулети з їх зображенням.

Тварини, таким чином, завжди були прикладом виживання і адаптації до навколишнього світу, допомагали стародавнім вижити.

Ставлення дитини до тварини має багато схожого з відношенням стародавніх людей до тварини. Дитина не проявляє ще й сліду тої зарозумілості, якя спонукає згодом дорослу культурну людину відокремити різкою рисою власну природу від будь-якої іншого тварини. Не замислюючись, дитина надає тварині повну рівноцінність (згадаймо «Малюнок сім'ї», де собака - повноправний і значимий її член), у нестримності своїх емоцій вона почуває себе, мабуть, більш спорідненою з твариною, ніж з дорослою людиною, що здається малюкові загадковою і незрозумілою.

Тварини дуже близькі дітям, вони з легкістю ототожнюють себе з ними ( «Мамо, а можна я буду твоєю маленькою собачкою Дружком?». Це дозволяє вибудовувати власну картину світу, незважаючи на конкретність їхнього мислення. Відчуваючи страх і тривожність по відношенню до батьків і дорослих, діти можуть переносити це відношення до тих істот, кожна з яких має своє символічне значення.

Кішка, наприклад, здавна вважається символом незалежності, «гуляння сама по собі», свободи, таємничості. Собака, навпаки, - залежності, відданості, відкритості, простоти; вовк - загрози для життя; баран символізує силу, родючість, завзятість, впертість, батьківство; кінь - дружню допомогу і працьовитість; птах - символ зв'язку з духовним райським світом, символом надії та вільного зльоту, риба - мудрість і спокій.

Казкові герої-тварини допомагають дитині упорядкувати своє життя, розібратися в собі, в добрі і злі, що її оточують.

«Те, що хвилює дитину в даний момент, вона може програти в казковому світі, освоївши проблему, що стоїть перед нею, - пише у книзі «Як насправді любити дітей» американський дитячий психолог Р. Кемпбелл, - і вибудувати доступну для неї сприйняття картину миру і способів вирішення труднощів, приписавши певні почуття героям казок». Саме тому народна мудрість і дитяча натура казкарів, мультиплікаторів знайомлять дітей з життям і його проблемами через образи тварин. Як люблять діти книжки про тварин, особливо з гарними їх зображеннями! Курочки, півники, соколи, зайці, ведмежата, коти і собаки пов'язують в сприйнятті дитини реальний і казковий світ, так як феї і чарівники, королі та принцеси - це вигадані герої, а звірів можна побачити, доторкнутися.

Щоб жити серед людей, дитині треба навчитися контролювати свої негативні емоції, агресивні імпульси. Граючи з тваринами, діти нерідко роблять їм боляче, на що кішка або собака відразу ж відповідає: йде або кусає кривдника - це робить неможливим продовження подібної агресивної гри. Захисна поведінка тварини в поєднанні з поясненнями дорослих про те, як треба поводитися з «братами нашими меншими», сприяє розвитку вміння співпереживати, співчувати, стримуватися, а через цю «перехідну сходинку» дитині вже набагато легше зрозуміти почуття інших людей, налагоджувати з ними відносини .

Можливість поговорити, поскаржитися, попеститися з домашніми тваринами необхідна дітям, особливо коли дорослі приділяють їм мало уваги. У замкнутих, боязких, нерішучих дітей кішка або собака часто замінюють друга: їм довіряють таємниці, печалі і радості. Своїм існуванням поруч з дитиною тварини згладжують її самотність, особливо коли батьки зайняті своїм життям.

На відміну від статичної іграшки, тварина дихає, бігає, активно грає, забираючи частину тривог і напруги у дітей.

 Психолог Рижкова 3. Л. провела цікавий експеримент в одному з дитячих садів. На заняття до групи тривожних, агресивних, конфліктних дітей протягом місяця приносили кішку Пусю. Діти спостерігали за її боязкістю і нерішучістю на перших заняттях, цікавістю й активністю надалі, впевненістю, довірливістю і прихильністю до них на останніх. Пуся своєю поведінкою «навчила» дітей способів налагодження контактів з людьми і допомогла зняти психо-емоційне напруження. Звичайна домашня кішка зробила добру справу: допомогла дітям зрозуміти, що вони не самотні, зовсім не гірші за інших, багато що можуть, а, найголовніше, вільні і незалежні, мають право «гуляти самі по собі», але й потребують підтримки друзів. 

У гості до дітей в садок двічі «заходив» і  добрий великий і чорний пес Блек. Своїм радісним настроєм, дружелюбністю, готовністю завжди підтримувати гру, відкритістю і відданістю він завоював дружбу дітей. Його величезні розміри, сила і великі зуби анітрошки не лякали їх. У Блека вони навчилися бути відкритими, активно вести себе, доброзичливо ставитися один до одного. 

Тому, вирішуючи, яку тварину завести, дайте відповідь на питання: а чого більше потребує ваша дитина, які в неї проблеми: у кішки малюк навчиться незалежності, впевненості у собі, м'якості і спокою, а у собаки – вмінню контактувати, знайомитися, слухняності та доброзичливості , відданості й вірності.

Дуже цікаво бачити, як іноді господарі і тварини чимось схожі.

Людина вибирає певний вид домашньої тварини не випадково, а відповідно до особливостей свого характеру. Собакам, наприклад, віддають перевагу німці, а котам - англійці й американці. Є думка, що собак тримають активні, авторитарні, схильні до лідерства люди, а котів – спокійні, м'які, поблажливі.

Медики вважають, що присутність в будинку домашніх тварин «розряджає» напруженість, знижує стреси, сприяє нормалізації тиску, допомагає одужанню після операцій.

Тепер можна зрозуміти бажання багатьох людей тримати в домі тварину, тепер можна зрозуміти і малюка, який пристрасно мріє мати собаку.
Бажаєте перевірити своє ставлення до домашніх тварин?
Дайте відповіді на запитання анкети:

1. Які домашні тварини у вас були вдома?

2. Чи часто ви заводили в будинку нових тварин?

3. За чиїм бажанням у будинку з'явилися тварини?

4. Якщо б у вас був вибір і можливість тримати домашню тварину, то якій би тварині ви віддали перевагу:

- собаці;
- коту;
- рибкам;
- птахам;

- екзотичним тваринам (тигр, пантера і т.д.);
- нікому.

5. Хто як друг підходить вам більше:

- людина;
- домашня тварина.

6. Яку подію вам важче пережити:

- смерть домашньої тварини;
- втрату великої суми грошей;
- сварку з добрим другом.

7. Якщо б у вас зовсім не було грошей, то що б ви продали:

- єдине святкове плаття;
- домашню тварину.

8. Чи стали б Ви карати (лаяти) свою дитину, якщо б побачили, що вона:

- відриває мусі лапи;
- смикає кота за хвіст;
- кидає камінням в собаку;
- бруднить тільки що надітий одяг.

9. Якби ваша дитина попросила домашню тварину, то ви:

- купили б те, що він просить;
- сказали б, що на це немає грошей;
- купили б те, що хочете самі.

10. Заводячи домашню тварину, ви розраховуєте:

- знайти в ній друга;
- поліпшити своє матеріальне становище, продаючи цуценят або кошенят;
- не хочете нічого;
- отримати новий досвід у спілкуванні.

11. Якщо б у вас був вибір, тварину якої статі ви б обрали:

- чоловічої;
- жіночої.

12. Якби чарівник перетворив вашу тварину на людину, то ким би вона стала:

- другом (подругою);
- батьком (матір'ю);
- дитиною;
- чоловіком (дружиною).

Відповівши на ці питання, ви глибше зрозумієте, «здогадаєтеся», обов'язково задумаєтеся про бажання своїх дітей, відчуєте, чого вам в житті не вистачає, що можна змінити. Людина, що кохає, жаліє, співчуває тваринам виростить подібну собі дитину.ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
2 комментариев
Ольга Зірка
1 мальчик
Обожнюю тварин, особливо котів. Мішель вже навчився цілуватися, так цілує свою іграшкову кішечку А я, поки Торіка немає, дружу хоча б із домашніми павучками (але їх не погладиш, лише побалакати можна)
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Дорослі, на відміну від дітей, повинні тверезо підходити до придбання домашніх тварин.
Думаю, якщо батьки тривалий час відмовляються від "нового члена сім"ї" саме з почуття відповідальності, то у дітей також буде закладатися це почуття.
А це - також частинка виховання у дітей правильного ставлення до тварин
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}