0-3 месяца (3452) / помощь при рождении ребенка (68)
главная опыт мам и экспертов 0-3 месяца помощь при рождении ребенка статьи экспертов Допомога при...
Tanya Kur
   7359
6

Допомога при народженні дитини у 2015 році

Наприкінці 2014-го року всі ми з нетерпінням очікували на прийняття нового Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік». Адже саме від цього документу залежить фінансування всіх сфер життя українців, в тому числі виплати соціально незахищеним верствам населення та виплати фінансової допомоги сім`ям з дітьми.

Допомога при народженні дитини у 2015 році

Та на жаль, підвищення сум допомоги ми так і не дочекалися. Тож пропоную розібратися, на які ж суми виплат можуть розраховувати родини, в яких народилася дитина.

Законодавча база виплат

Законом України «Про допомогу сім’ям з дітьми» визначений такий вид допомоги, як допомога при народженні дитини.

Крім цього Закону, питання призначення та виплати допомоги при народжені дитини регулює постанова КМУ від 27.12.2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної допомоги сім’ям з дітьми».

Куди потрібно звертатися для оформлення допомоги

Для призначення та у подальшому для отримання допомоги необхідно звернутись до органу соціального захисту населення та надати такі документи:

 • паспорт або інше посвідчення особи,
 • заяву одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина. Ця заява складається у довільній формі, із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини,
 • свідоцтво про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Також необхідно буде відкрити рахунок в одному з банків для отримання нарахованих коштів.

Яким є порядок оформлення виплат для вимушених переселенців?

Для осіб, місце проживання яких не зареєстровано; осіб, які вимушені були залишити місця проживання та переїхали з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО та не мають можливості зареєструвати новонароджену дитину, рішення про призначення допомоги при народженні дитини приймає орган соціального захисту населення. Підставою є акт обстеження матеріально-побутових умов, який складається за місцем фактичного проживання такої родини.

Коли треба звернутися для оформлення фінансової допомоги

За оформленням допомоги необхідно звернутись не пізніше, ніж через 12 місяців після народження дитини. Зволікати в даному випадку неможна.

Розміри фінансової допомоги

Розмір допомоги при народжені дитини визначено законодавчо. Він становить у загальному розмірі 41 280,00 грн. Вказана сума виплачується частинами, а саме: 10 320,00 грн – це одноразова виплата, яка виплачується одразу після призначення допомоги; решта виплат у розмірі 860,00 грн. виплачується щомісяця впродовж 36 місяців.

Зауважу, що сума виплат не залежить від того, чи є вже в родині діти.

Випадки за яких виплата допомоги припиняється

Наша держава, а особливо у цей складний час, контролює кожну копійку, тож може припинити виплати у таких випадках:

 • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
 • відмови отримувача допомоги від виховання дитини;
 • у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
 • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
 • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання (крім дітей, які народилися під час перебування матері в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань за умови перебування дитини разом з матір'ю);
 • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
 • перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
 • усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
 • смерті дитини.

Контроль за цільовим використанням допомоги, а також за створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Центр може проводити вибіркове обстеження окремих сімей.

У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу пропозиції щодо припинення виплати допомоги.

Важливо знати, що у разі невідвідування матір'ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра (чи сімейного лікаря), під наглядом якого перебуває дитина до одного року, адміністрація лікувально-профілактичного закладу повідомляє про це орган соціального захисту населення за місцем проживання дитини.

Чи можна отримувати допомогу за місцем фактичного проживання?

Одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем реєстрації. Допомога може бути призначена також за місцем фактичного проживання, за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Автор: Ірина Павлик, юрист

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
9 комментариев
Ирина Павлик
Юрист
Акт обстеження побутових умов, в даному випадку, мається на увазі, що перевіряється, що саме в даному будинку, квартирі, приміщені проживає родина. Оскільки, допомога буде призначатись не за місцем реєстрації, а фактичного проживання і родини, які переїхали (є вимушеними переселенцями), не зможуть надати довідку зі свого місця реєстрації про неотримання допомоги при народжені дитини.
Смайлы
Добавить фото
Александра Старченко
1 мальчик и 1 девочка
интересно что это за Акт такой " акт обстеження матеріально-побутових умов, який складається за місцем фактичного проживання такої родини" и какое он имеет значение
Смайлы
Добавить фото
Nita Whitemage
планирую
это скорее всего приходят из органов опеки или соц защиты и осматривают дом, в котором проживает ребенок. проверяют наличие условий для ребенка: кроватка, коляска и т.д. и т.п. ну и на родителей смотрят, чтоб не алкашня и не наркоманы были. плюс тоже нужно, чтобы были одежки на ребенка, чтобы было, если проживаешь в каком-то общежитии, достаточно тепло, ну и в таком стиле. т.е. проверяют в каких условиях живет семья, дабы удостоверится, что деньги на ребенка будут потрачены на ребенка или хотя бы с пользой для него. если будет делаться ремонт, то что будут заменены окна на более теплые, заделаны трещины и швы и т.д. и т.п.
Александра Старченко
1 мальчик и 1 девочка
какие у переселенцев могут быть условия проживания? выживания да. просто формулировка интересная, что акт обстеження умов является основанием для получения помощи, а не само рождение ребенка. Про неблагополучные семьи это то понятно, а вот переселенцы тут все сложнее
Nita Whitemage
планирую
тут проблема в чем. сейчас очень проблематично отследить, а чей это ребенок. а реально ли именно эта мама родила именно этого ребенка? даже не смотря на совпадение по возрасту малыша и по гинекологическому осмотру все равно нужно делать генетическую экспертизу... потому да, рождение ребенка именно в вопросе беженцев и переселенцев - не аргумент. нужно доказать, что вот этот ребенок твой или же, что его родители реально от него отказались (в судебном порядке) и вы его усыновыли или являетесь его опекунами и претендуете на выплаты...
у нас же в теории вся информация в электронной базе есть, а на практике - ничего там нету, по крайней мере о взрослых. о детях - да, что-то там заносят, но и то порядка 30% от всей информации в карточке. так что проследить и подтвердить что-то крайне тяжело, увы. вот они и будут проверять, чтоб не давать деньги на ребенка каким-то левым и недобросовестным людям
Инна
1 девочка
из ЖЕКа приходят и смотрят, есть ли холодильник, печка, чисто ли, где дети спят, могут соседей опросить, живёте ли
Евгения Цвигун
1 девочка
Девочки подскажите,может где то это обсуждалось уже.. Можно ли оформить дородовые уже после родов?где то читала что можно если ребёнок не старше 4х месяцев.спасибо
Смайлы
Добавить фото
Nita Whitemage
планирую
можно, но до какого возраста - не скажу. вроде до окончания больничного по беременности и родам. это где-то дней 56 после родов, но четкую дату лучше смотреть в своей декретной справке
Александра Старченко
1 мальчик и 1 девочка
так, что теперь переселенцам для оформления детских нужно еще и генетическую экспертизу делать но ведь в роддомах выдают справку для получения свидетельства о рождение, это не есть прямым доказательством, более весомым чем "Акт обстеження матеріально-побутових умов"
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}