0-3 месяца (3436) / развитие ребенка (46)
главная опыт мам и экспертов 0-3 месяца развитие ребенка вопросы и ответы Новонароджений: що для...
Катя Барбаш
   4561
5

Новонароджений: що для нього норма?

У всіх мам, які щойно народили (особливо - вперше), виникає маса запитань щодо того, що є нормальним для новонароджених, а що ні. Дитина, яка народилася, є ще недосконалою. Багато його функцій та органів знаходяться на етапі остаточного розвитку, організм адаптується до середовища, він пристосовується до зовнішньої температури, до дихання, до нової системи харчування тощо.

новорожденный

Про шкіру

Шкіра новонароджених вкрита своєрідною змазкою, яка є нормою. Ця змазка складається із жиру, екстрактивних речовин, вуглецевих та лужних солей, холестерину та інших компонентів, які складали «захисний шар» малюка у водному середовищі, в якому він перебував до свого народження всередині мами. Цей захисний шар і після народження виконує свої функції: захищає шкіру від пошкоджень та тіло від переохолодження, а вітамін А, який міститься у змазці, допомагає шкірі пристосуватися до нових «повітряних» умов. Змазку видаляють стерильною марлею або під час першого купання.

Білі цятки на носі у багатьох мам асоціюються із вугровим висипом. Але насправді жовтувато-білі цятки – це наслідок надмірного виділення із сальних залоз. І зникають вони безслідно через один-два тижні від народження.

Якщо через день-два після народження у малюка починається лущення та почервоніння шкіри, то це свідчить про те, що відбувається реакція на зміну середовища.


Про жовтуху

Фізіологічна жовтуха зустрічається у переважної більшості новонароджених. Вона проявляється на 2-3 день: відтінок шкіри, слизові оболонки, очні білки стають жовтуватого або жовтого кольору. Це відбувається тому, що в організмі малюка одночасно підвищується рівень білірубіну і розпадаються еритроцити. При цьому ніяких змін у печінці, як при дорослій жовтусі, не відбувається. В нормі фізіологічна жовтуха проходить через 7-10 днів, а у недоношених чи травмованих при пологах дітей – через 2-3 тижні.


Про статеві проблеми

Фізіологічний мастит (набухання молочних залоз) зустрічається дуже часто і у новонароджених дівчаток, і у хлопчиків. Набухання молочних залоз та виділення з них викликані тим, що з організму мами може передатися деяка кількість естроген них гормонів, що стимулюють лактацію. Фізіологічний мастит з’являється в перші 3-4 дні життя і має найбільші розміри на 8-10 день. Змазувати, щупати, натискати на молочні залози не можна, щоб не занести інфекцію. В нормі фізіологічний мастит зникає через тиждень-два.

Кров’янисті виділення із піхви у дівчаток – це не привід для паніки. Катаральний вульвовагініт, що з’являється на 3-7 день життя, є наслідком дії материнських фолікулярних гормонів. Одночасно із виділеннями можуть з’являтися набряки в області статевих органів, лобка, вульви.

Набряк мошонки у новонароджених хлопчиків – це теж стосується статевих кризів новонароджених, як і катаральний вульвовагініт у дівчаток. Через декілька днів набряки зійдуть.


Про вагу

Всі новонароджені в перші декілька днів життя втрачають від 3 до 10% маси тіла, з якою народилися. Це є нормальним фізіологічним процесом. І вже через декілька днів малюки починають набирати вагу, а до кінця другого тижня при правильній організації грудного вигодовування важать стільки ж, як при народженні.


Нормальним для новонароджених є також те, що:

  • Сеча: яскрава, мутна, може залишати плями червонувато-коричневого відтінку внаслідок виділення великої кількості сечокислих солей;
     
  • Кал: спочатку з організму виділяється темно-оливкова маса без запаху (меконій); на протязі перших 3-4 днів – перехідний стілець у вигляді коричнувато-зеленуватих слизових водянистих виділень; потім настає період «молочного» калу.

Якщо у вас є занепокоєння станом свого малюка, не «з’їдайте» себе переживаннями та підозрами – зверніться до педіатра та проконсультуйтесь.

Автор: Ольга Джеджера

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото

Комментариев нет. Будь первой!

{ $nifTest}