главная опыт мам и экспертов 0-3 месяца отит статьи экспертов Отит у дитини
Tanya Kur
   1090
4

Отит у дитини

Якщо вушко болить у немовляти – вся родина буквально стоїть «на вухах».  Адже від болю дитина постійно плаче, кричить, не спить вночі і нічого не їсть. Як правильно лікувати вушка у малят і що робити, щоб отити більше не повторювалися? На ці питання відповідає молодший науковий співробітник державної медичної установи ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», лікар-педіатр медичної мережі «Добробут» Людмила Григорівна Кузюк

Отит у  дитини

Отити у дітей бувають вірусної і бактеріальної етіології. Найчастіше  збудником середнього отиту є пневмокок.  Отит часто супроводжується жаром, болем і шумом у вухах. Також з’являються гнійні виділення, закладеність і дискомфорт у вусі, гіперчутливість до слухових подразників, наростає приглухуватість (погіршення слуху).

Різновиди отитів

В залежності від місця розташування запалення, виділяють зовнішні, середні та внутрішні отити. В залежності від збудника вони поділяються на бактеріальні та вірусні. Запалення вуха також бувають гострі та хронічні.

Часто отити супроводжують гостре респіраторне захворювання або ж є їх ускладненнями. Сприяючими факторами у розвитку хронічних отитів можуть бути аденоїдні вегетації, синусити, викривлення носової перегородки тощо.

Особливості протікання отитів у маленьких дітей

Маленькі діти зазвичай хворіють на так звані туботити – це коли причиною запалення вуха стає інфекція, що потрапила з закладеного носа: нежить через євстахієву трубу потрапляє у внутрішнє вухо, провокуючи запалення. Справа в тому, що довжина труби у малюків значно коротша, ніж у дорослих. Відіграє роль і невміння малих якісно сякатися, або ж у віці немовлят – невміння батьків правильно закапати краплі від нежиті.

Втім, розпізнати отит у немовляти не так легко. Якщо старша дитина може поскаржитися на біль у вусі, то маленька буде лише плакати, а то і кричати. Малюки відмовляються від грудей, адже під час смоктання біль посилюється. Мама повинна звернути увагу, що при надавлюванні на вушко дитина починає кричати.

Малюк з отитом плаче, коли смокче грудь, соску чи намагається їсти прикорм. До того ж, зазвичай отити дають у малюків підвищення температури тіла. Дізнатися, який саме отит у вашого малюка (внутрішній, зовнішній, гнійний, вірусний чи будь-який інший), можна, якщо потрапите на консультацію до лор-лікаря. Він має подивитись отоскопом і визначити діагноз.

Зовнішні отити часто дають виділення з вуха з неприємним запахом. Якщо ви побачили таке у немовляти, обов’язково зверніться до лікаря аби уникнути ускладнень. Важливо сказати лікарю, які препарати приймала дитина і коли. Бо, наприклад, ібупрофен має знеболювальну дію. Якщо ви даєте дитині ліки від температури, то вони одночасно знімають біль у  вусі. А це ускладнює діагностику.

Лікування отитів у немовлят

Зараз лікарі маленьким дітям з отитами в перші дні захворювання не призначають нічого, крім жарознижуючого препарату. Місцево у вухо радять без рекомендації лікаря нічого не капати, компреси не ставити, навіть сухим теплом не користуватися. Іноді цими діями можна сильно нашкодити дитині.

Отже, якщо у малюка отит, ваша дія – дати жарознижуючі препарати, що мають протизапальний ефект. І звернутися до лікаря.

Питання призначення антибіотиків вирішить спеціаліст з огляду на клінічну картину хвороби. Отити часто бувають вірусної етіології і тільки потім підключається бактеріальна флора. Треба дивитись, з чого все починалось. Одна справа, якщо дитина пірнала в аквапарку і у вухо потрапила вода, інша – коли вона хворіла і інфекція розповсюдилась з носа та горла.

Якщо дитина хвора вже днів п’ять, в неї є підвищення температури і аналіз крові показує запалення, або ж з вуха виділяється гній, то дитині, швидше за все, лікар припише антибіотик. У всіх інших випадках пробуйте відбутися «малою кров’ю». Мама повинна вибрати лікаря, якому вона довіряє, і діяти згідно його рекомендацій.

Профілактика отитів у дітей

Лікарі закликають батьків не чистити вуха дитині вушними паличками. Вони трамбують сірку до барабанної перетинки – а це  додатковий сприятливий фактор для виникнення отиту. Вухо зовсім без сірки – беззахисне для інфекцій та комах. Після купання ватною паличкою з обмежувачем промокніть водичку і все.

Якщо ж у вусі занадто багато сірки, то існують спеціальні гігієнічні розчини для розрідження сірчаних мас. Але бажано чистити вушка після огляду лор-лікаря або педіатра. Також не варто вичищати вухо, якщо йдете до лікаря зі скаргами на вушну біль – це може зашкодити спеціалісту поставити правильний діагноз.

Важливо навчати дитину правильно сякатися. Не можна закривати обидві ніздрі і дути. Бо виділення потрапляють відразу у коротку євстахієву трубу і швидко викликають запалення вуха. Ще один важливий момент – це правильне закапування у ніс сольових розчинів під час нежиті. Обов’язково читайте інструкцію: використовувати спрей треба тільки у вертикальному положенні дитини, а маленьким дітям краще використовувати краплі.

Є різні погляди на плавання з немовлям. Деякі лікарі забороняють, бо вода весь час потрапляє у вуха. Втім, інші медики впевненні, що знаходитись у  воді – фізіологічно для щойно народженої дитинки, адже 9 місяців вона плавала в  амніотичній рідині. І природа продумала захист від потрапляння води глибоко у вухо.

Якщо отити трапляються регулярно

Ви почали з дитиною займатися плаванням і «схопили» отит? Тоді поки що заняття, все ж таки, потрібно буде перервати. А от грудне вигодовування, навпаки, старайтесь зберегти якомога довше. Грудне молоко – незамінна річ, коли йдеться про хвороби вуха. От тільки закапувати його у вухо медики не рекомендують, іноді це може значно погіршити ситуацію.

Для попередження хвороб вуха важливо вчасно лікувати гострі респіраторні захворювання, вдягати шапочки маленьким діткам на вулиці або ж використовують спеціальні теплі навушники. Якщо запалення вуха – частий гість, лікарі радять слідкувати за носовим диханням.

Під час нежиті можливе нетривале використання судинно-звужуючих препаратів, аби не допустити поширення інфекції.  Дитинку, яка часто хворіє отитами, треба показати імунологу, лор-лікарю та стоматологу, провести санацію хронічних вогнищ інфекції. Дуже доцільно при частих отитах вакцинуватись проти пневмококової інфекції!

Підготувала Вікторія Астахова

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
6 комментариев
Oля Чумaк
Главный модератор СвітМам
Говорят, что аптечные морская вода/солевые растворы для промывания носа в спреях (под напором), которые стали очень популярным средством, часто может провоцировать из обычного насморка отиты у детей. Поэтому промывать нос лучше просто закапывая.
Смайлы
Добавить фото
Оля
планирую
Минус 15 кг за 2 месяца http://bit.ly/15kg2m
Смайлы
Добавить фото
Оля
планирую
Минус 15 кг за 2 месяца http://bit.ly/15kg2m
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Не пригадую, хто мене колись навчив (чи то мама, чи педіатр) перевіряти, чи не від болю вух плаче дитина. Легко натискати на деякі точки біля вух. Просто це була колись моя проблема в дитинстві, тому я на такі речі дуже зважала.
Смайлы
Добавить фото
Мадам Ред
Я какая-то загадочная...
Отит запросто можно пропустить и запустить. Маленький ребенок плачет и не может сказать, что у него болит именно ушко. Если что-то настораживает, лучше показаться педиатру, хороший специалист сразу определит и отправит к лору. В свое время прокапали капли и все быстренько прошло.
Смайлы
Добавить фото
Оля
планирую
Минус 15 кг за 2 месяца http://bit.ly/15kg2m
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}