главная опыт мам и экспертов старше 3 лет школа статьи экспертов Про благодійні внески...
Tanya Kur
   1506
9

Про благодійні внески в школі

Питання благодійних внесків бентежить мій розум вже давно. В ті роки, коли я сама працювала викладачем, в мене вже сформувалась чітка позиція відносно подарунків – що це такий собі «хабарчик», прикритий гарними фразами. Коли я стала мамою школярів, систематичний збір коштів з батьків вже був нормою, і я пояснювала знайомим батькам, що вони вільні у виборі – давати чи не давати гроші на розвиток школи, робити чи не робити подарунки, вносила навіть пропозиції щодо зміни системи збору коштів з метою зробити внески більш схожими на благодійні. Марно.            

Останні події в Україні настільки мене вразили і підштовхнули в громадському розвитку, розбурхали надії, що я кинулася знову піднімати це питання. І що я виявила? Зміни торкнулися мене, але не більшості. Тобто в країні нічого не змінилося, окрім намірів кількох відсотків активних громадян.

Отже мета, з якою я пишу цей лист, така – знайти мам-пап з різних садочків та шкіл, хворих моєю хворобою – бажанням змінити і систему батьківської матеріальної підтримки, і ставлення батьків до цього питання. Ми знайдемо один одного, об`єднаємося і зробимо свій внесок в побудову нової України.

Невеличкий аналіз ситуації

Держава, так само як і 20 років тому, гарантує дітям «безоплатне» навчання за кошти громадян, зібрані у вигляді податків. Звісно, батьки, за власним бажанням, можуть допомагати грошима, матеріальними цінностями або працею. На цей випадок держава пропонує правила, за якими ця допомога повинна прийматися: вільний вибір, повний облік, постійне звітування (на сайтах також).

Гроші повинні проходити або через благодійний фонд, або через рахунок навчального закладу. Розпоряджається грошима піклувальна батьківська рада, яка формується в рамках ШБК. Адміністрація закладу приймає участь лише як радник. Кожен рік від Міністерства освіти на навчальні заклади приходять накази «Щодо благодійних внесків».

Це на папері. А в житті (на прикладі нашої школи – міської житомирської) маємо:

Батьками щорічно збирається близько 200 тис. грн. Ці кошти розподіляються приблизно (підкреслюю – приблизно) так:

1 – поточний літній ремонт школи(без класних кабінетів)

2 – благоустрій кабінетів

2а – матеріальні цінності (дошки, технічне оснащення, жалюзі, пластикові вікна, меблі, тощо)

2б – ремонт (підлога, стеля, стіни)

3 – подарунки вчителям

4 – поточні розходи

4а – дрібне шкільне приладдя (госптовари, табеля, класні журнали, канцтовари, тощо)

4б – діти (товари гігієни, подарунки)

Про благодійні внески в школі

Зауважу, що не були враховані кошти, що витрачаються на зошити, підручники, харчування та кошти, які збирають безпосередньо вчителя (який жах! таке в нас також трапляється!) – на м`ячі до спортзалу, канцелярію, хімічні реактиви, ремонт шкільних комп`ютерів, тощо.  

Маємо низку грубих порушень:  

1. Система збору коштів взагалі не відповідає поняттю благодійності, як то заявляється.

2. Обліковуються тільки сектори 1 і 2а, тобто 35-40%.  І навіть тут є питання – на мій запит щодо кошторису та списку матеріальних цінностей (дод. 1) відділ освіти прислав просто загальну суму батьківських внесків (дод. 2), до того ж вона відрізняється від тієї, що називають в школі, на 17 тис. грн.

3. У 2013-му році на поточний літній ремонт було витрачено приблизно 100 тис. грн батьківських грошей, при цьому обліковано 79 тис., а в розрахунку до кошторису подається 15 тис. грн. Тобто ані директор школи, ані держава навіть не уявляють, скільки школа потребує грошей?

4. Коли я запитала директора про звіти на шкільному сайті, була відповідь: «Хто цим буде займатися?» Тобто, ставлячи підписи під наказами, представник адміністрації школи навіть не має наміру цей наказ виконувати?

5. Батькам кажуть, що в держави немає грошей, а тим часом в 2013 році Управління освіти Житомирської міської ради при здійсненні державних закупівель продуктів харчування наближеним особам через завищені ціни переплачено як мінімум 1,2 млн. грн.

6. Щорічно батьки, зітхаючи (кажуть, школа без їхньої допомоги розвалиться), віддають на благоустрій кабінетів приблизно 50 тис. грн, а тим часом на подарунки вчителям витрачається така сама сума. Від щирої душі? А гідність вчителів такий факт не принижує?

7. Чому ремонтом класних кабінетів займаються батьки? Хтось за це отримує заробітну платню чи ця допомога фіксується як благодійна? Точно не друге.

Та багато інших питань. Чому вчителі вимушені збирати кошти на м`ячі, реактиви, тощо? Чому подавляюча більшість батьків на зборах голосують "за", а на тротуарах "проти"? Чому ми дозволяємо класним казначеям перетворюватися на «податкову інспекцію», а іноді навіть на жорстоких царків, які доходять навіть до пресування «незгодних»? Чому батьківські комітети залишили собі єдину функцію – постачання грошей, і майже ніхто не займається тими питаннями, що дійсно стосуються виховання дітей? Чому на питання «скільки збираєте коштів?» або чую скарги, або бачу в очах насторогу? Чому зібрані кошти часто витрачаються без розуму? Що заважає батькам проаналізувати ситуацію і змінити тактику?

Найчастіше причиною називають страх зіпсувати відносини або безнадію щось змінити. На сьогодні я мала розмову з 51 особою. Тільки четверо вважають, що проблем немає. Кожен п`ятий остерігається заявляти свою позицію публічно. І четверо батьків проявили цікавість до можливості діяти активно чи допомагати. Єдині ліки, що допоможуть – це об`єднання, спілкування, вільний доступ до інформації, наша діяльна громадська позиція.

Шановний читач, маю велику надію знайти однодумців!

Якщо Вам болить те, про що пишу, якщо в Вас є знайомі, яким не байдуже, чекаю питань та пропозицій за адресою: bonata4@gmail.com, Наталія.

Автор: Наталія Слободянюк

джерело

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
18 комментариев
Елена Прекрасная
1 мальчик и 1 девочка
У нас сейчас собирают деньги, чтоб поменять окна в классе. Благо есть родительница, которая может со скидкой сделать и бесплатно откосы обещают помочь. Не сдавать не выход, так как нашим детям ближайшие четыре года учиться в этом классе, а уже сейчас дует со всех дыр. Но не понятно почему мы еще при этом сдаем в фонд школы. В саду, когда меняли окна, нас освобождали от этого взноса, так как считали, что это более чем весомый вклад.
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Ага, це якби в храмі поряд стояли дві скриньки: "На реставрацію церкви" і "На респраврацію ікони".
Наталия Вдовиченко
2 девочки
Все школы разные, как и родители
Смайлы
Добавить фото
Tanya Kur
Sweet Mom
С садиком нам не повезло. Родители в группе пассивные, никому ничего не надо - ни комитета, ни ремонта. А группа нуждается в самом элементарном - даже в полотенцах и посуде - старая вся битая. Одна девочка взялась быть в комитете, я ей помогала. Картина была еще та - на своих плечах носили мы елку на Новый год, посуду тяжелую с рынка, и еще выслушивали претензии бесконечно. Деньги собирали, может, у трех-четырех родителей из 25-ти. По принципу - кто хочет, то сдает.
Дошло все до того, что у этой девочки случился выкидыш от бесконечный претензий и разборок, ушла она из комитета. Этим летом в садике даже воды не было питьевой, мы купили кулер с мужем, принесли, установили, купили бачки - для всех детей. Две семьи передали нам чуть денег, остальные сделали вид что все ок и так. Сейчас садик закрыли "на ремонт", но ремонт не делают, так как денег не собрали. Даже не представляю, когда с такими темпами "ремонта" мы вернемся в садик.
В школе новой - все наоборот, прекрасный комитет, ответственные родители. Сдаем в фонд школы и фонд класса. Все родители сдают без вопросов, ремонт делаем, книги хорошие закупаем. Не могу нарадоваться)) При том, что взносы очень скромные - на все как-то хватает и виден результат. Комитет приносит отчеты на собрание - так никто не смотрит даже. Доверяем))
В первой нашей школе собирали раза в четыре больше, чем сейчас - и непонятно было, куда вообще уходят деньги.
Смайлы
Добавить фото
Татьяна Метелица
1 девочка
Якщо бачиш куди йдуть гроші, сам приймаєш участь в вдосконаленні класу, школи та будь-чого, то цих грошей не жаль, а коли ти бачиш ЯК ті гроші осідають... важко перелаштувати себе. Я бачила як осідають, і боюсь, мені важко буде коли моя донечка піде до садочка, а потім до школи. Я буду активною мамою, і якщо гроші збираються, то з користю, і куди вони будуть йти я буду знати!
Смайлы
Добавить фото
Наталія G львів'янка;)
1 мальчик и 1 девочка
тоді підеш в батьківський комітет, так легше буде орієнтуватись, а то і контролювати кошти
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
На зборах недавно була шокована пресингом у бік одної мами, яка заявляла, що не зобов"язана прибирати у школі за графіком, бо держава сама бере з неї податки, в тому числі й на зарплату прибиральниці.

Це була така страшна й огидна картина!
Смайлы
Добавить фото
Тигра Львовна
1 мальчик и 2 девочки
не поняла, как это - убирать по графику?
Янко Спичко
1 мальчик
Скажу так для того, чтоб я сдала деньги на "условную помощь" школе нужно будет хорошо мне обосновать и привести весомые аргументы что это надо и что на это у школы нет денег. К то му же я потребую отчет и не фуфельный типа купили там и вот за столько..хе*асе все с чеками.
Особенно меня интересуют пункт 1 и 3.
По пункту 1 вообще непонятно с какой стати родители каждый год сдают деньги а школы все так же остаются в ужасном состоянии.
Пункт 3 вообще наглость...особенно когда учетеля предоставляют списки желаемых подарков на выбор...
Смайлы
Добавить фото
Tanya Kur
Sweet Mom
В нашей второй школе (сейчас третья) на тему подарков в конце года разыгралась настоящая драма, а вернее - трагикомедия на тему - Что же нам к выпуску подарить директору школы, ведь у нее уже все есть? (надарили прошлые поколения учеников). Честное слово, пока родители с классной всерьез ломали голову, придумывая самые невероятные дорогостоящие подарки, я не знала - плакать мне или смеяться...
Даша Avstriiskaya
Девочки. Завтра первый день марафона " хватит ждать понедельника, чтобы...
Я рока 4 недели лежала в больнице (Харьков) наслушалась такииииииих историй про школы от мамочек, взносы и подарки! У меня рот от удивления был открыт!
На день учителя, 8 марта, новый год, др дарят всееееем учителям, директору и завучу конверты с деньгами!!!! Причём если отказываешься сдавать деньги, клюют родители и сама училка. Говорит "мне тогда со своего кармана всем дарить нужно будет!"
Марьяна Л
2 мальчика
=)в дет саду подошла воспиталка за 2 недели до праздника к род комитету и сказала, что на день учителя надо "поздравить директора - 300 грн в конверте, муз работник+методист+воспиталки - 200 грн, няня-150 грн + всем цветы". у меня волосы дыбом стали когда я такое услышала...
Марьяна Л
2 мальчика
действительно клюют и родители, потому что из-за таких им приходится сдавать на какую то копейку больше.... ну и учителя\воспитатели понимают что из-за таких им достанется меньше...
мне в течении месяца наша воспиталка уже раз 10 сказала что группа у нас ужасная, бабло не сдает.... и это с тем учетом что я даже не в род комитете, боюсь представить как обмываются кости "плохих" родителей воспиталкой с род комитетом...
Даша Avstriiskaya
Девочки. Завтра первый день марафона " хватит ждать понедельника, чтобы...
Охренеть!!!!!!
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Напевно, у київських школах трохи інші суми, але у нас дуже близькі до тих, які розказує авторка. Я не проти здавати розумну суму на школу, тим більше, що квитанції якісь та й існують, одна на цілий клас. І директор звітує, перед навчальним роком оголошуються збори, де проходить звіт. Звичайно, туди далеко не кожен піде!
Але от що дивно: гроші йдуть від батьк. комітету, а звітує НЕ комітет!
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
У нас класи ремонтують силами батьків і нервами вчителів. Але стараються дуже економно і розумно. Правда, обурює, якщо замість 2 разів на рік збір грошей проводять тричі. Вибачайте, ми так не домовлялись!

А ще батьки між собою говорять: у класах роблять ремонт мало не кожного року, а я в себе вдома уже 10 років не можу собі цього дозволити...
Смайлы
Добавить фото
Марьяна Л
2 мальчика
дет сады тоже ремонтируют силами родителей.
вот у сына в группе в этом году надо заменить пол в веранде. в прошлом году просили поставить забор вокруг детской площадки, но отморозились. в соседней группе меняют батареи в этом году. у знакомой в саду из-за того что плохая сантехника в саду и их затопили этажом выше группа надо не просто стены побелить, а полностью заменить трубы в сан узле, унитазы, умывальники, плитку на полу и стенах....
Наталія G львів'янка;)
1 мальчик и 1 девочка
В деяких школах практика "подарунки вчителям"(день вчителя, 8 березня, а тим більше новий рік...) вже не підтримується. А коли звучить питання до директора"що їй подарити", це перетворюється в щось корисне для школи. Звіти постійно. Сказати, що батьки довольні стали? ні. завжди знайдеться щось, що не подобається. Але я - за такі зміни( Тільки от знову депутати вирішили що вчителі завелику зарплату мають, зміни готують...)
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}