0-3 месяца (3452) / грудное вскармливание (334)
главная опыт мам и экспертов 0-3 месяца грудное вскармливание статьи экспертов Рідкий стілець чи...
Tanya Kur
   6917
4

Рідкий стілець чи понос? Знає педіатр

Загальновідомо, що понос – це часте випорожнення. Однак маленькі діти так чи інакше випорожняються досить часто. Молоді батьки не раз хвилюються через свої сумніви. Тому що випорожнення – це відображення стану здоров’я людини.

Рідкий стілець чи понос? Знає педіатр

Що ж у дитячих випорожненнях є справжньою причиною для хвилювань, а що – норма? Допоможе і заспокоїть нас Заслужений лікар України, завідувач регіонального методично-організаційного Центру Івано-Франківської обласної дитячої лікарні Оксана Іванівна Манюх.

Частота випорожнень

Дитятко у перші дні-тижні свого життя може випорожнюватись від 1 до 8-12 разів на день. І це цілком нормально. З часом (для різних діток цей час може бути різним) кількість разів зменшується, і мама починає приблизно розпізнавати норму своєї дитини.

Колір стільця

У нормі – жовтий. Стілець немовляти може бути із білими вкрапленнями (це залишки не до кінця перетравленого молока). Може бути з відтінком свіжої «весняної» зелені.

Якщо у випорожнень з’являється темно-зелений чи брудно-болотяний зелений відтінок, це вже свідчить про розлади роботи шлунку і вимагає швидких дій і заходів. Тому що цей колір – ознака інфекції в організмі дитини. Можливо, вона потрапила через нечисті руки чи предмети або з продуктами і призвела до посиленого бродіння в кишечнику.

Нормальний запах дитячого випорожнення – наче солодка кислинка, схожий на створожене молоко. Але запах повинен бути прийнятним для нюху мами.

Консистенція

Гомогенна. Білі вкраплення в невеликій кількості, як уже говорилося, – це нормально. Однак не повинно бути слизу. Слиз можна розпізнати, коли дві стінки підгузка зі стільцем дитини притулити одну до іншої, а потім «розкрити» – слиз  між стінками підгузка тягнеться «ниточками».

Він може бути навіть на фоні жовтого стільця. Це свідчить про запальні процеси в органах травлення. Тому що слиз – це захист внутрішніх органів. І коли його виробляється надто багато і він виводиться із випорожненням, це значить, стінки органів намагаються захистити себе якомога сильніше, а отже на це є якась причина.

Пінистість стільця не пов’язана із припущенням, що дитина заковтує повітря під час їди. Це теж ознака бродіння у кишечнику. Часто цей симптом супроводжується також зміною кольору стільця. Аналогічним є явище секвестрації рідини: коли на пеленочці видно, як вода утворила мокру пляму, а густіше випорожнення лишилось у межах свого, меншого сліду. Такого не повинно бути.

Ще тривожнішою ознакою є кров’яні прожилки. Це означає, що запальний процес дуже гострий, що аж кров просочується через стінки кишечника і виходить разом зі слизом . У такому випадку вже навіть не має значення, чи випорожнення є частими. Достатньо 1-2 таких випорожнень із кров’янистими прожилками, щоб батьки негайно звернулися до лікаря.

Мама, перевдягаючи дитину, кожен раз повинна звертати увагу на випорожнення і перевіряти їх на відсутність небезпечних ознак.

Поведінка дитини при поносі

Починається розлад здуттям животика. Дитина при цьому стає неспокійна, сучить ніжками, плаче, може неспокійно спати, у неї знижується апетит. Маля не отримує задоволення від смоктання, смокче нервово, постійно покидаючи цей процес, бо він посилює їй болі.

Особливості при штучному вигодовуванні

Насамперед нагадаю, що дуже бажано зберегти грудне вигодовування. Жінок, які не можуть годувати самі, насправді є лише маленький відсоток. Але якщо так сталося, що дитина харчується сумішшю, то її треба підбирати індивідуально. Найдорожчі суміші – не означає найкращі. Навіть на дорогу суміш у дитини може бути погана реакція чи алергія.

Якою б не була суміш, треба пам’ятати, що її виробляють люди. Людський фактор повністю виключити ніколи не можливо, навіть у механізованому виробництві.

Щоб уникнути небажаних розладів, суміш підбирається:

  • Під контролем лікаря.
  • За віком дитини.
  • За реакцією дитини. Буває, дитина може просто відмовлятись від якоїсь суміші, не приймати її в ротик. Значить, ця суміш їй не підходить, і треба довіритись такому чуттю дитини.
  • Методом тренування: дають не відразу цілу дозу годування, а потрошки привчаючи дитину до нової їжі протягом кількох днів. При цьому спостерігають за реакцією самого організму.

Дії батьків

Дуже важлива профілактика поносу – акуратність та чистота. Майже всю інфекцію ми самі переносимо на своїх руках, вона не літає в повітрі. Тому дуже важливо часто мити руки, особливо за кожною своєю дією, яка не стосувалася догляду за дитиною.

Посуд, у якому готують їжу дитині і з якого її годують, має бути окремий, тільки для цих потреб. І облитий окропом перед кожним використанням. Рушничок чи серветка, якою витирають ротик дитині, має бути ідеально чисті.

Де б дитину не поклали лежати, бажано під неї постелити її пеленочку/рушник. Особливо личко і руки дитини мають бути на чистому .  

Якщо мама хвилюється, щоб не надто часто турбувати лікаря з питаннями про випорожнення, то зараз існує багато інших способів попередньо порадитися: зателефонувати медсестрі, надіслати лікарю фото сучасними видами зв’язку тощо.

При грудному вигодовуванні потрібно переглянути мамину дієту. Якщо мама не переносить якісь продукти (наприклад, свіже молоко чи сирі овочі) і погано на них реагує, то однозначно й у дитини може бути така ж реакція. Тому не варто вживати ті продукти, які мама завідомо погано перетравлює.

Існує також індивідуальна непереносимість продуктів харчування у дітей. Наприклад, на з’їджене мамою сире яблуко, капусту. Тому спостережливість мами – необхідна.

Інколи є потреба завести «харчовий щоденник» для  запису продуктів,які вживає, годуючи, мама і записів про стан дитини. Щоб можна було разом з лікарем встановити продукти, на які негативно реагує дитина.

При потребі – треба вчасно звернутися до лікаря. Багато втрачають ті діти, з якими пізно звертаються по допомогу.

З часом батькам буде все легше розрізнити норму і небезпеку, але все приходить із досвідом. Отже, мудрості батькам і здоров’я діткам! 

Автор: Оля Пастух

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
6 комментариев
Nita Whitemage
планирую
стілець? ви серйозно? це хто такий криворукий це слово колись преклав, шо воно використовується нині? стілець, це те, на чому сидять. а то, про що йде мова в статті, називається ВИПОРОЖНЕННЯ.
Смайлы
Добавить фото
TiLi Peace
Мир в Украине, блага людям, смерть врагам
я полезла искать написание, ты знаешь, к своему удивлению такое встречается часто. випорожнення=испражнения. тут не синоним стулу
Nita Whitemage
планирую
і не пеленка, а пелюшка, або на крайній випадок - підгузок
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Взаємно можу сказати: не "на крайній випадок", а "у крайньому випадку"

До слів можна придиратись у багатьох випадках. Сама така. Зараз можна сперечатись або про те, що половина України ніколи не вживала слова "пелюшка", або корисно дискутувати про сам предмет статті.
Nita Whitemage
планирую
ну якшо дискутувати про конкретно цю статтю, то ключовим параметром для визначення чи то діарея в дитини чи то просто така її частота випорожнень, є виключно самопочуття дитини. так само і всілякі інші виділення у вигляді кров"яних прожилок, слизу і іншого вимагають спостереження, т.я. одноразові виділення не несуть в собі ні загрози, ні діагностичного значення, а от повторні і тривалі - то вже інше питання, і от вони вимагають звернення до лікаря. інакше всі молоді мами ломануться по швидким і лікарням на вихідних, бо ж саме тоді і найчастіше стаються нюанси, коли треба лікаря.
плюс тут не вказано про зміну випорожнень через введення прикорму. я ніде не побачила нічого про неперетравлені шматочки їжі, зміну консистенції, кольору, появу чорних "черв"ячків" через банан (а навіть тут такі питання разів зо 5 проскакували), про те, що наприклад картопля і м"ясо перетравлюються майже в повній мірі, а от морква часто виходить не перетравлена, скільки б її не жували. про те, що буряк може фарбувати і сечу, і кал в червонясто-бордовий колір.
ну і з приводу чистоти я теж маю певні сумніви в її такій необхідності. тобто ошпарити гарячою водою посуд при першому використанні - це я розумію, але при кожному? це як на мене занадто. навіть для пляшечок для годування. в чистому світі діти не хворіють, але рівно до того часу, доки не потрапляють в реальний світ.
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Я розумію, ми тут всі супердосвідчені мами. Але згадайте себе, чи такими були з перших днів життя дитини? Чи не ставало причиною неспокою (навіть паніки) будь-яке найпростіше питання?
Це класно, коли у випадку пошуку інформації першим джерелом є все-таки мудрий медик. А всі особливості своєї дитини уже потім вчиться мама бачити і розрізняти.
Лікар (а тут дуже досвідчений лікар розказує!) говорить про норму, яка підходить ВСІМ. Бо як би навіть ви самі відреагували на лікаря, який вам, замість діагнозу, сказав би: "Ну, це все - індивідуальні особливості"?
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}