планирование (1598) / экстракорпоральное оплодотворение (14)
главная опыт мам и экспертов планирование экстракорпоральное оплодотворение статьи экспертов Штучне запліднення
Tanya Kur
   1523
4

Штучне запліднення

Неможливість мати дитину може стати справжньою трагедією для родини. По статистичним даним десь біля тридцяти відсотків пар мають труднощі із заплідненням чи виношуванням. Причини безпліддя можуть бути різними, а крім того, інколи вагітність не наступає і у абсолютно здорової пари, навіть через кілька  років подружнього життя. В цьому випадку лікарі можуть рекомендувати пройти процедуру ЕКЗ – екстракорпорального запліднення. Що це таке, як воно працює і як проходить ми розповімо у цій статті.

Штучне запліднення

Кому рекомендують пройти ЕКЗ?

Екстракорпоральне запліднення зазвичай можуть порадити парам, які більше трьох років не можуть завагітніти, навіть якщо всі медичні показники у них в нормі. Такі випадки називають непояснювальним безпліддям. Також можуть потребувати цієї процедури жінки, які хворіють на ендометріоз, мають проблеми з виношуванням та маточними трубами, наприклад спайки чи їх відсутність. 

Часто до ЕКЗ вдаються пари, де жінці більше сорока років, бо у цьому віці вже важко завагітніти природним шляхом. Статеве здоров’я партнера у цій ситуації також важливе. Якщо чоловік має недостатню кількість сперматозоїдів, чи його репродуктивна система їх зовсім не виробляє, або рухливість живчиків дуже маленька, то ЕКЗ також може допомогти

Крім цього лікарі радять пройти штучне запліднення у випадку, коли у пари дуже високий ризик передачі немовляті спадкових генетичних хвороб, так як ще до імплантації ембріона можна встановити рівень його здоров’я. Процедура екстракорпорального запліднення дає успіх с першого разу десь у сорока процентів жінок.

Що таке ЕКЗ?

Екстракорпоральне запліднення, яке ще називають штучним, відбувається не у маточній трубі чи матці жінки, а зовні – в лабораторних у мовах. У жінки беруть декілька яйцеклітин, а зі сперми чоловіка фахівці відбирають кращі, на їх погляд, сперматозоїди та поєднують їх у пробірці. Після того, як відбудеться саме запліднення і почнуть розвиватися ембріони, один з них, чи декілька, розташовують у матці жінки, де вони повинні самостійно закріпитися і почати розвиватися.

Як відбувається сама процедура штучного запліднення?

Якщо пара звертається до фахвців з ЕКЗ, то вони мають бути готові пройти декілька етапів.

  • Перший з них – це стимуляція яєчників. Для того, щоб мати матеріал для запліднення одночасно декількох яйцеклітин, медики провокують гормональними препаратами роботу яєчників, щоб за один цикл дозріло якомога більше фолікул. Ця процедура проходить під наглядом лікарів. За допомогою УЗД відстежується їх розвиток, кількість і зрілість.

Інколи яєчники можуть погано реагувати на призначені препарати, тому їх стимуляцію можуть зупинити, щоб призначити інші, більш сильні. Сама стимуляція може тривати від одного тижня до двох. Коли УЗД показує достатню зрілість фолікул, фахівці прописують інший препарат, який стимулює вихід яйцеклітин з фолікул.

Це дає можливість протягом наступних декількох днів перейти до наступного етапу – пункції яєчників.

  • Пункція яєчників – це дуже важлива процедура, бо під час саме неї в жінки беруть яйцеклітини разом з фолікулярною рідиною, для подальшого їх запліднення. Її роблять під загальним наркозом і під контролем УЗД. Це може тривати до півгодини. Весь здобутий матеріал відразу передається у лабораторію, де його розташовують у спеціальному інкубаторі до того часу, як будуть готові сперматозоїди.
  • Наступний етап ЕКЗ – це підготовка сперми партнера та безпосередньо запліднення.

Після того, як чоловік віддає сперму до лабораторії, фахівці відділяють сильні рухливі сперматозоїди від слабких та неживих, та поміщають ті у спеціальну рідину, яка сприяє їх активності. Якщо у чоловіка зовсім немає сперматозоїдів у спермі, то йому проколюють тесті кули, щоб взяти матеріал звідти. Для успішного запліднення достатньо декілька активних та повноцінних сперматозоїдів.

Після цього до яйцеклітин або поміщають сперматозоїди на деякий час, щоб запліднення відбулося без контролю лікарів, або вибраний сперматозоїд вводять до яйцеклітини прицільно. Після того, як почнуть розвиватися ембріони, наступним кроком буде пересадження їх до матки.

  • Перенесення ембріонів. Воно робиться без наркозу

Лікарі через шийку матки за допомогою катетера поміщають їх у матці, де вони повинні закріпитися і почати розвиватися – як це мало відбуватися після звичайного природного запліднення. Зазвичай можуть переносити не один, а декілька ембріонів, щоб шанси на вагітність зростали.

А ті запліднені яйцеклітини, що залишилися, можна заморозити і використовувати у наступному циклі, якщо буде в цьому потреба. Після процедури переносу потрібно визначити – чи настала вагітність. Для цього роблять біохімічні тести, але остаточно підтвердити, що все добре і дитина розвивається, можна тільки за допомогою УЗД,

Успішність процедури може залежить не тільки від правильно зроблених всіх етапів. Крім цього, вагітність ще треба виносити та народити. Отже, якщо звертатися у клініку за допомогою у проведенні ЕКЗ, треба уважно вивчати їх статистику, та звертати увагу на цифри, які кажуть про народження немовлят, а не про успіх тільки запліднення.

Навіщо при ЕКЗ використовують донорів?

Донорів сперматозоїдів можуть використовувати у випадках, коли партнер абсолютно безплідний і не має жодного рухливого сперматозоїда, або вони зовсім у нього відсутні. В такому разі є можливість узяти сперматозоїди від близького родича, якщо для пари важливо мати дитину, схожу на тата чи скористатися банком сперми.

Якщо у жінки не дозрівають фолікули, навіть після багатьох спроб стимулювання яєчників, або зовсім вони відсутні, лікарі пропонують скористатися яйцеклітинами донорки. Слід зазначити, що всі донори сперми та яйцеклітин проходять серйозне обстеження здоров’я, щоб їх генетичний матеріал був здатен допомогти народити здорову дитину.

Скільки коштує екстракорпоральне запліднення?

Наразі в Україні біля тридцяти клінік пропонують послуги ЕКЗ. Це значить, що пара, яка хоче звернутися до однієї з них по допомогу, має вибір. Ціни на всю процедуру ЕКЗ можуть різнитися у кожній з них. Але, крім базового кошторису за саму процедуру, можуть виникати ще інші витрати.

Наприклад дуже важливо пройти первинне обстеження кожному з партнерів. Та якщо будуть знайдені будь-які захворювання, які можуть завадити успішній вагітності та виношуванню, їх потрібно буде лікувати. Крім цього, жінка може потребувати багато циклів стимулювання яєчників, різним препаратами, до моменту, поки в неї не визріють фолікули, придатні до ЕКЗ. А кожний цикл стимулювання – це додаткові гроші.

Використовування сперми чи яйцеклітини донорів – ще одна стаття витрат. Може статися так, що для того, щоб завагітніти та народити довгоочікуване немовля, буде потрібно зробити декілька спроб. Отже, треба орієнтуватися на ті ціни, які вказані у клініці, але повний кошторис усієї процедури ви можете визначити тільки після консультації з фахівцями.

Автор: Наталя Блок

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
17 комментариев
Мама Влада
Мое мнение -если Бог на дал ребенка, не стоит насиловать природу в кабинете врача. Возможно вам по какой то причине и не нужно иметь детей (наприммер, есть генетическая патология и она может перейти к детям) ну а если призадумались и все равно решили - молитесь и верьте
Смайлы
Добавить фото
Анна
По вашей логике, если зубы больные, значит так Бог решил и лечить их не нужно ))) И так со всеми мед.манипуляциями? А в чем насилие над природой? Пересадка почки гораздо более сложная и "негуманная" процедура. Или вы пересадку органов тоже считаете насилием?
Оля Пастух
ЕКЗ - це абсолютно інша річ, ніж донорство (яке є благородним, бо одна людина заради життя іншої жертвує частиною свого здоров"я, але НЕ ВБИВАЄ при цьому донора).
ЕКЗ - це не вирощування органів зі стовбурових клітин.
ЕКЗ - це створення нової людини, такої самої, як і всі люди на світі. Бо ми всі через цю стадію мусіли пройти.
Я би порівняла відбір ембріонів для імплантації в матку до відбору дітей в інтернаті (або навіть у сім"ї): от тебе і тебе ми будемо годувати і ростити, а всіх решту введемо в штучну кому. Можливо, колись комусь ви станете потрібні, можливо, хтось колись вас купить, або у нас з"явиться бажання ще й вас погодувати і виростити...

Десь отака позиція Церкви.
Мама Влада
Анна, не перекручивайте. Из "моей логики" следует совсем другое. Ведь ЭКО - это совсем не лечение бесплодных женщин и мужчин - это весьма специфическая процедура, даже травматичная для женщины, иногда ей дробят в бувальном смысле яичники чтобы достать оттуда полуживые яйцеклетки.. ничего естественного эко в себе не несет. Недаром церковь осуждает эту процедуру. Медицину же официальную церковь поддерживает - на этом собственно и строится моя точка зрения.
Смайлы
Добавить фото
Анна
Тогда нужно подождать лет 20, когда церковь начнет поддерживать эко и тогда ваша т.зр. измениться. Хотя, Мама Влада, вот не пойму, если почка, сердце, печень отказывают, значит Бог решил, что дни человека исчерпаны, так? Но, берут орган у другого (совсем другого) человека, не всегда живого, весьма травмотичная процедура и продлевают жизнь, т.е. меняют божественные планы в отношении минимум двух людей, ведь так? И церковь поддерживает трансплантацию? И вы считаете трансплантация меньше противоречит божественной задумке, чем желание двух любящих людей подарить свою любовь новой жизни? Хм... попахивает не логикой, а чувством превосходства над теми, у кого детородная система барахлит... Хорошо, что есть доктора, которые заставляют церковь расширять свои средневековые взгляды. Одна инквизиция чего стоила ))) Потому как можно эко рассматривать как трудности, которые дает Бог данной паре для рождения ребенка А жизнь не зародиться даже в пробирке без божьей воли )
И дай, Бог, что бы вам и вашим близким никогда не пришлось наткнуться на подобный теологический запрет.
Оля Пастух
Дозвольте мені як богослову пояснити позицію Церкви.
Найбільша і головна проблема зовсім не в маніпуляціях над органами, а в тому, що ембріони з пробірки - це живі людські істоти. Це діти. Це не набір клітин, не орган, не якийсь клубочок невідомо чого, який лише "може" стати людиною.
Церква стоїть на позиції цінування людського життя від моменту зачаття до моменту природньої смерті. Знищення життя у цьому проміжку - це вбивство.

Такому вбивству піддаються зокрема решта живих і життєздатних ембріонів, які заморожують, але потім не "використовують".
Анна
Про эмбрионы оправдание очень натянутое. Это скорее несовершенство технологии. И опять же повторю, если клетка, извлеченная из женщины была оплодотворена в пробирке, то жизнь все также может начаться, а может и нет. На все воля Божья ИМХО этот процесс даже более осознанный, чем так называемый "естественный". На эту процедуру люди идут осознанно и долго готовятся. А не так "под забором залетела". И все равно все происходит по воле Божьей. Поэтому и Мама Влада тоже, "не судите, да не судимы будете"
Оля Пастух
Анна, тут не йдеться про ніякий осуд. Я не бачу тут жодного осуду, взагалі Хто ми такі, щоб висловлювати свою думку про життя і вибір інших?
Мама Влада
Анна, возможно мое мнение воспринимается как осуждение - но мне не хочется никого осуждать. Просто для себя я наверное, процедуру ЭКО не приемлю. А кто как делает - это конечно же их личное дело. Ольга написала про мнение церкви, спасибо за это. Я считаю точно так, плюс мне жалко женщин, которые иногда проходят эту сложную процедуру даже не сами желая, в чтобы уголить своим мужьям. Знаю такую пару - ее процедуры эко очень сильно измучали и она жаловалась нам, подругам, что уже хочет прекратить эти мучения, но муж решил что ему нужны наследники - и жена покорно продолжает. А он обеспеченный дядя, ему "надо" и хоть ты тресни. Кошмар какой то. Я отношусь к такому резко негативно, вот не могу ничего с собой поделать. И думаю это не единственный пример. Кстати, если церковь изменит свое отношение к ЭКО, я своего мнения не поменяю. И последнее - от пересадки оргнанов тоже не в восторге. Вы, кстати, знаете, какая жизнь у тех, кому пересадили почки, печень например? Они на таблетках, на инвалидности. Очень болные и несчастные люди. Им не позавидуешь
Мама Влада
Возможно, для тех, кто пытался, лечился, но не смог забеременеть, выходом может стать усыновление детей? Доброе дело, и сразу три человека получают шанс на семейное счастье. Или это какой-то пунктик - оьязательно иметь генетически родных детей? Любой ценой?
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Я пробую уявити себе на місці жінки, яка йде на ЕКЗ. Особисто я навіть на стадії готових (хай ще не підсаджених, до введення в матку та імплантації) ембріонів уже би вважала, що це мої дітки. Як жінки ставляться до того, що залишаються заморожені, але вже не потрібні ембріони?
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Справа в тому, що моїй подрузі запропонували не проходити стимуляції і пункції яєчників. Бо це, мовляв, можуть бути великі витрати. Їй запропонувала лікарка купити чужі, вже готові заморожені ембріони.
Це здивувало подругу. До тої лікарки вона більше не планує йти ніколи.
Оля Пастух
Читала, що стимуляція яєчників і їх пункція при загальному наркозі може так сильно вплинути на стан жінки, що практично зробити її як хвору. Що це величезні дози гормонів і все таке...
Цікаво, як жінки це переносять?
Смайлы
Добавить фото
Tanya Kur
Mom
Я знаю, що цю стимуляцiю гормонами часом переносять дуже важко
Оля
беременна на 20 неделе
Минус 15 кг за 2 месяца http://bit.ly/15kg2m
Смайлы
Добавить фото
Наталья
1 мальчик
Подруга сделала ЭКО в 38 лет. Дорого, но получилось со второй попытки. А рожала сама!
У моих знакомых, которые проходили ЭКО, да и по рассказам с первого раза не получалось ни у кого ((
Смайлы
Добавить фото
Мама Влада
И у моих знакомых не получалось с первого раза. По моему, это повод призадуматься и возможно сказать себе "стоп" а не делать из этого навязчивую идею

{ $nifTest}