главная опыт мам и экспертов 0-3 месяца вакцинация статьи экспертов Таблиця вакцинації...
Tanya Kur
   19759
3

Таблиця вакцинації дитини. Що робити, коли графік щеплень зміщується?

Таблиця вакцинації 2015 року. Поради лікаря щодо дотримання графіка щеплень. Підстави відтермінування вакцинації.

З 1 січня 2015 року в Україні діє новий графік профілактичних щеплень. Що змінилося? Які можуть бути причини для індивідуального відхилення від графіка і як тоді бути? Розповідає Заслужений лікар України, завідувач Регіонального методично-організаційного Центру Івано-Франківської обласної дитячої лікарні Оксана Іванівна Манюх.

Насамперед коротко: що ж таке щеплення

Щеплення – це введення в організм інактивованих збудників інфекційних хвороб. Завдяки цьому, в організмі виробляються антитіла, які надалі не дають інфекції ввійти в організм при зіткненні з нею.

Таблиця вакцинації дитини. Що робити, коли графік щеплень зміщується?

Якщо інфекція потрапляє в організм, антитіла не дають їй розвинутись. Якщо ж хвороба розвивається, то в «абортивному» (перерваному) варіанті, тобто розпочавшись, відразу закінчується. Ускладнень у цьому випадку значно менше.

Щеплення роблять не просто від інфекційних хвороб, а від смертельно небезпечних. Вони небезпечні зокрема й тим, що «одягають маску» невинних захворювань. Їхні симптоми часто виглядають, як дуже звичні для нас (наприклад, ангіни). Лікарів вчать розрізняти симптоми. А батьки далеко не завжди можуть підозрювати, якою великою може бути загроза, і як важливо відповідально поставитись до вакцинації.

Дотримуватись графіку – важливо

Багатьма дослідженнями доведено, що найкраще, коли щеплення проводити і повторювати у конкретний момент (період) життя дитини Щеплення само по собі робиться в щадному режимі. Це означає, що організм спонукають виробляти імунітет не «ударним» методом, а поступово, шляхом кількакратної ревакцинації.

Порушений графік вакцинації може бути причиною того, що імунітет виробиться не достатньо сильним. Звідси – ймовірність все-таки підчепити інфекцію.

Графік щеплень

Підстави для короткого відтермінування

Кожна мама знає свою дитину найкраще. Тому, якщо в день, коли дитині назначено щеплення, мама бачить по дитині якісь симптоми, які її саму насторожують, то варто про це сказати педіатру і при потребі поспостерігати за дитиною наступний день-два.

Незначні підвищення температури у дітей бувають з різних причин, і лікар повинен знайти причину в даний момент. І якщо це просто прорізування зубів, то це не є показанням для тривалого відтермінування щеплення. Якщо ж у дитини якась «свіжа» хвороба, вірус, то треба почекати, щоб організм спочатку подолав її.

Якщо дитина часто переносить незначні захворювання (наприклад, застудні), педіатр знає її організм і допоможе вибрати той час, коли можна щепити. Ми зазвичай говоримо про «приблизно 2 тижні», але кожен організм поводиться по-своєму, і лікар, знаючи дитину, враховуючи її вік, особливості, може рекомендувати інші часові рамки.

Зараз дуже обмежена кількість протипоказань для проведення щеплень. Не є протипоказаннями, наприклад: незначне зниження гемоглобіну, несуттєві ознаки захворювання, які не завдають особливих проблем організму, перенесені в минулому хвороби.

Причини для тривалого відтермінування

З особливою увагою лікар повинен ставитися до дитини, якщо у неї є хронічні хвороби, були раніше судоми чи небажані реакції на попередні щеплення; тяжкі патології, ураження під час народження, неврологічні або інші ускладнення.

Якщо у педіатра є серйозні застереження для вакцинації, він назначає дитині огляд інших спеціалістів. На основі їхніх висновків імунологічна комісія (яка діє в кожному районному центрі і розглядає кожен конкретний випадок зокрема) рекомендує відтермінування вакцинації на довший час: кілька місяців.

Як бути мамі при необхідності відтермінування

  • Оберігати дитину від контакту з хворими.
  • Не відвідувати місця скупчення людей (великі магазини, базар, виставки).
  • Варто відкласти щеплення також, коли вдома хтось у даний час хворіє і має заразну хворобу.
  • Оберігати дитину від середовища, де, наприклад, є випадки хвороби, від якої дитина не щеплена.

Самовільне відтермінування

Я б не радила батькам вдаватись до цього. Доказова медицина показує, що графік, розроблений для щеплень, є найкращим для добра організму. В розвинутих країнах – це питання національної безпеки, натомість у нас на це закривають очі… ті, хто не бачив найгірших (летальних) наслідків, яких можна було легко уникнути.

Також у нас батьки більше цінують приватно куплену вакцину, ніж ту, яку безкоштовно надає державний заклад. Не раз буває, що батькам треба кілька разів зателефонувати і запросити на щеплення. Що є немислимо у розвинутих країнах, де графіку дотримуються відповідальніше.

Імунологічні аналізи

Зараз є батьки, які прагнуть перед щепленнями проводити розгорнуті імунологічні аналізи у приватних лабораторіях. Та треба пам`ятати, що це травматичний процес для дитини – забір крові з вени. Тому, якщо немає лікарської рекомендації імунолога і підстав для такого аналізу, я б не рекомендувала цього робити.

До імунолога потрібно звернутися, коли дитина часто хворіє ангінами, бронхітами (наприклад, кожні два місяці). Це свідчить про знижений імунний статус, і треба виявити, чому дитина не має достатньо сил боротися з хворобами.

Як відбувається щеплення дітей із вразливим здоров`ям

Навіть діти із вродженими вадами здоров`я мають шанс успішно пройти імунізацію. Є різні ступені важкості вад. Якщо в майбутньому дитині назначено оперативне лікування, то вона має і може пройти щеплення за графіком. Якщо операція термінова, то після реабілітації дитина також уже може бути щеплена.

Щеплення дітей із ослабленим здоров’ям можна і треба проводити під контролем лікарів. При потребі таку дитину госпіталізують для медичного нагляду кілька днів перед щепленням, її оглядає імунолог, визначають індивідуальний графік, час мінімального ризику, здійснюють заходи для запобігання ускладненням.

Після щеплення дитина ще на кілька днів залишається під наглядом лікарів.

Відтермінування проби Манту

Доцільність цієї проби – питання дискусійне. У багатьох країнах її уже не проводять, оскільки вона вважається не інформативною. Але в Україні це ще є, оскільки у нас від 1995 року – епідемія туберкульозу.

Треба також сказати, що туберкулін (речовина, яку вводять для проби Манту), і ще деякі інші вакцини, надходять у медичні заклади не по одній індивідуальній дозі, а в дозах по 10-20. Тому прохання привести дитину в конкретно визначений час обґрунтовується тим, що саме в той час буде зібрано саме тих дітей, на яких розраховано їхні дози. І дороговартісний туберкулін буде використаний оптимально.

Все буде добре, якщо щеплення робити правильно

Найбільше, що лякає батьків і спонукує відкладати щеплення, – це можливі реакції в дитини і ускладнення.

Так, рішення про щеплення дитини (якщо нема інших засторог з боку лікарів) приймають виключно батьки. Але для цього вони повинні бути добре ознайомлені з цим питанням, поспілкуватися з тими спеціалістами, з якими б хотіли, щоб прояснити для себе все, що їх цікавить і що може вплинути на рішення.

Так, ускладнення бувають. У вигляді місцевої реакції (почервоніння, підвищення температури). Але треба сказати й те, що у нашому суспільстві значно більше і голосніше говорять про ті рідкісні випадки ускладнень, ніж про випадки захворювань, які, насправді є частішими, ніж ці рідкісні ускладнення. Насправді частота випадків дифтерії є значно вищою, ніж частота ускладнень після введення вакцини від цієї хвороби.

Якщо щеплення відбувається з дотриманням усіх правил, то ускладнень не буде.

Нагадаю, цими правилами є: огляд лікаря, добрий стан дитини, заходи антисептики, вакцинація у спеціальному процедурному кабінеті медичним працівником, правильний температурний режим доставки і зберігання вакцини, добра якість, правильне дозування вакцини.

Бажаю міцного імунітету всім діткам!

Автор: Оля Пастух

ответитьзадать вопрос
Смайлы
Добавить фото
54 комментариев
Dobra Kobra
кобры добры
"Доказова медицина показує, що графік, розроблений для щеплень, є найкращим для добра організму." - Оляяя...єто БРЕЕЕЕД!!!!
Смайлы
Добавить фото
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Слова дуже досвідченої лікарки.

Знаєш, досвід - така штука... Згадується картинка, яка ходить нетом: соціалізм - до першого власного капіталу, фемінізм - до першого нормального чоловіка... І ще щось там третє було.
Так от з досвіду лікарка каже: спротив вакцинам - до першої смерті. Це не дослівно, але навіть у середовищі лікарів є такі, які похоронили від дифтерії свою нещеплену дитину і простити собі не можуть.

Питання переконань - це питання всього лише досвіду.
Dobra Kobra
кобры добры
Знаем мы этих опытных врачей.

Кстати говоря, есичо - я не против прививок, но очень против этого подхода...разница? вот это все очень далеко от разумного прививания
Антонина Вин
1 девочка
и звонили, и приглашали на прививки, я не знаю от чего это зависит- от города, от поликлиники или еще от чего-то. малой подруги в другой пол-ке был- и им звонили тоже.
еще предлагали самим звонить после такой-то даты и спрашивать появилась ли вакцина, это если ну очень надо и очень хочется попасть на прививку.
Смайлы
Добавить фото
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
"Також у нас батьки більше цінують приватно куплену вакцину, ніж ту, яку безкоштовно надає державний заклад. Не раз буває, що батькам треба кілька разів зателефонувати і запросити на щеплення. Що є немислимо у розвинутих країнах, де графіку дотримуються відповідальніше." покажите, где бесплатные прививки есть? поеду туда. Сегодня кума звонит, мол приглашают на прививку, купите ее за 600 грн и приходите
Смайлы
Добавить фото
Dobra Kobra
кобры добры
мне не звонили, ни разу за 2 года...при том, что отказ от прививок я писала 1 раз и всего на 6 мес да и вообще - не звонят мне оттуда
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
у каждого додика своя методика, в каждом городе по своему... Но кума расстроена. Успокоила ее, что купить всегда успеют, а на носу сезон простуд и т.д. Все равно в график не впишутся. Да и неоткуда там денег взять, старшая в 1 класс идет тоже, съемное жилье, мама в декрете...
Dobra Kobra
кобры добры
и чего хорошего в этом графике? у меня вопрос сразу - нафига ребенку прививка от геппатита!! В!!! в первый день?
я прививать начала вот только сейчас, да и то - в идеале бы подождала до 3х лет
Оленка Че
1 мальчик и 1 девочка
в 1-й день потрібна лише, якщо мама є носієм HBsAg
Dobra Kobra
кобры добры
ну так и я о то же...нафига всем поголовно?
Наталия Вдовиченко
2 девочки
Ася, да, в развитых странах действительно серьёзнее отношение к прививкам, при том , что уровень жизни выше, чем у нас. И Злате все прививки делали вовремя, по графику, и ни за одну вакцину не заплатила ни копейки, и да, медсестра звонила. Поэтому если где-то срач, то не значит , что везде. Сейчас может и есть проблемы с вакцинации из-за финансирования не знаю, пока нам это не надо.
Мама Юля
1 девочка
ха,я ніразу ніяких відмов не писала і за 3 роки нам не запропонували ні одної прививки
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
А я спрашивала не про там, а у нас...
там не проблемы, там полная ж...бцж укололи в 7 месяцев, ее тупо не было. С остальными тоже через пень-колоду, непатиты, пента и кпк, больше ничего нету
Наталия Вдовиченко
2 девочки
Ася, я внимательно прочла и написала про отношение там и бесплатные прививки у нас.
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
тогда почему послание персонализовано мне? Ок, "Поэтому если где-то срач, то не значит , что везде.", где нет срача?
Наталия Вдовиченко
2 девочки
Я написала под вторым комментарием , он твой, мой куда-то пополз свою ситуацию описала, срача не заметила. Он есть в общем, но в моей ситуации с прививками обеих детей не было.
Мадам Ред
Я какая-то загадочная...
Я в Киеве, прикреплена к обычной детской поликлинике. Частенько звонят и предлагают прийти на прививку, когда есть вакцина. Приходить можно по желанию )
От Манту давно написала отказ. Смысл в ней?
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
ну вот, с Ксю повезло, все, как книжка пишет +- пару недель... А вот с мелким теперь ломаю голову
Наталия Вдовиченко
2 девочки
Я слышала , что из-за того, что денег не перечисляют вовремя, козлы, но не вникала, нам повезло.
Оля *o*
1 девочка
у нас в поликлинике на Харьковском инфанрикс тот же от ГлаксоСмитКляйн, Швейцарский, абсолютно бесплатно делали. И да, позвонят и скажут, что есть (если не было или был только харьковский). И это максимум за шоколадку медсестре.
Yan ka
1 девочка
Ася, нам только бцж и гепатит в роддоме бесплатно предложили, все остальное платно
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
Оля, сейчас с этим все гораздо хуже, шоколадка не поможет...
Оля *o*
1 девочка
ну, последний раз это был год назад. И шоколадку то даем медсестре, на кол-во вакцин это не влияет глобально.
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
малой родился в мае 2014. БЦЖ в рд не было, успели сделать только 3 гепатита, в 7 месяцев появилась бцж, но перед ней пришлось делать манту. В 9 месяцев медсестра сжалилась за то, что папа наш в ато и пригласили на первую пенту. В год сделали кпк. Все. на этом прививок больше нет. Переехали в другой город, ситуация с прививками такая же.
Кума звонит и говорит (живут там, где мы до переезда), что на нее давят купить гексу за 600 грн чтобы уколоть дочке.
Оля *o*
1 девочка
ну, извините, гекса не была никогда бесплатной.
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Ух ти!
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
я ж не спорю, но бесплатной альтернативы нетЬ от слова СОВСЕМ
Dobra Kobra
кобры добры
а шо, манту ещё где-то предлагают?
Мадам Ред
Я какая-то загадочная...
Конечно! В обычной детской поликлинике и в школах предлагают манту (
пані Катерина
2 девочки
напевно тому що в країні в самих медзакладах срач і висркий ризик зараження..
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
малому перед бцж в 7 месяцев делали манту, Ксюхе делали в 4 и 5 лет
Лиса
Во Львове в 2013-14 году делали Пентаксим бесплатно, из поликлиники звонили, напоминали о времени прививок, никогда не было речи о том, что чего-то нет. Какая ситуация сейчас, не знаю. В России сейчас вообще импортных вакцин нет, только отечественные. Говорят, что на переаттестации.
♥♥♥ ~Bilyavka~♥♥♥
планирую
У нас 3 года уже "Порушений графік вакцинації" .Хорошо,хоть 3 АКДС недавно сделали.Перерывы между прививками в 1 год .То "не привезли...",то "закончились..".Присылать 3 прививки на всю поликлинику-это ,конечно,очень умно:кто первый встал-того и тапки
Смайлы
Добавить фото
Юля Кирпа
2 девочки
у нас всегда звонят о наличии вакцины - у Нади нету только 1 какой то ..хотия начали мы прививаться (1 бцж через манту) с 4 месяцев
Смайлы
Добавить фото
Леся Gulrecel
1 девочка
Просвітіть мене: а менінгіт - це гемофільна інфекція? У нас в календарі він є. В 12міс.нам зробила лікар "звичайну", таку шо в неї є в наявності, але потім! вже як вколола, то сказала, що це ніби як не колоти нічого і дала рецепт на іншу, значно значно дорожчу, купити в аптеці на 2 чи 3 рази. Я була страшенно зла, якого милого вона взагалі вколола тоді? Ще у Антонійки є і пневмокок якийсь, 2рази. КПК, думаю, вже біля 3ох зроблю, ближче до садка.
Смайлы
Добавить фото
Леся Gulrecel
1 девочка
А від гепатиту, отже, діткам без показань взагалі не треба? Чи тільки оту в 1й місяць?
Смайлы
Добавить фото
пані Катерина
2 девочки
не треба
НК
Прочитала. З одного боку ви все правильно пишите. Але у Вас знову у всьому чомусь винні ...батьки . А про своїх не чистих на руку колег лікарів - жодного слова!
Багато батьків йдуть на платну вакцинацію, тому що 1 - якість вакцини в держлікарнях низька, бо зберігаються вони в неякісних умовах, і відношення при виконанні самого щеплення у лікарів і до дитини і до матері, вибачте, як до останнього бидла. Правила щеплення порушуються (перчатки не зодягаються, руки не миються і т п).
2 - самі лікарі розкрадають безкоштовну вакцину, а потім за відкати посилають батьків на платні щеплення.

Доречі, рекомендації наших лікарів слід 10 раз перевіряти через той же інтернет. так мою дитину послали на Дискінтест , замість Манту (платний, звичайно) запевнивши, що він повнітю Манту заміняє. А виявилось - ні. В пологовому будинку заразили дитину ГРЗ (хворі медсестри були), коли я відчула, що маятко хворе і сказала про це педіатру, з мене просто посміялись. вкололи Гепатит В. В реультаті два тижні в Лікарні для дитячих патологій, купа грошей на вітер і прострочений графік щеплень. До того ж дитина залишилась без БЦЖ (яке, нажаль, навіть в платних лікарнях не зробиш).

Я , до речі, з Маріуполя.
Дитині майже два роки - і жодного (окрім першого від гепатиту) щеплення.
В консультації буваю, телефон залишила. Не телефнують.

На мій погляд для наших горелікарів слід вводити систему грошових штрафів і жорсткої кримінальної відповідальності за те, що вони роблять з нами і нашими дітьми.

Про те, що роблять з бідними матерями в наших пологових - взагалі мовчу. При чому, за їх же гроші.
Такого зерхнього і бидляцького відношення до себе, якв Пологовому будинку номер 2, що в Маріуполі, я ще ніде не зустрічала. І це при тому, що він офіційно є кращим!
Смайлы
Добавить фото
Анастасия Болдина
1 мальчик и 2 девочки
Сложно представить себе, что все это рекомендации заслуженного врача Украины. Вернее, я знаю, что такие врачи есть, но зачем это выкладывать здесь.... Ведь, наверняка, будут мамы которые поверят в это..........
Смайлы
Добавить фото
Dobra Kobra
кобры добры
увы, большинство статей на большинство тем здесь- именно такие
Анастасия Болдина
1 мальчик и 2 девочки
Хотела что-то написать, но аж дыхание перехватило. Остались только неприличные слова, а я даже не знаю можно ли здесь писать слово бли. . Поэтому напишу только, что очень-очень жаль(
Grinch (ᵔ.ᵔ)
Всё что ни делается, делается к лучшему
А с какими именно рекомендациями вы не согласны? И почему? Интересуюсь, как мама, прививающая своего ребёнка.
Анастасия Болдина
1 мальчик и 2 девочки
Со всеми. Я в принципе не понимаю, где берутся эти рекомендации. Я такое могу услышать на детских площадках. Но вот такая позиция врача меня очень удивляет. Я давно уже такого не встречала. Например, гепатит В. Во многих календарях вакцинации других стран эта прививка находится там со сноской. А именно, она колется тем малышам, чьи мамы HBsAg положительны. И ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!!!!!!!!!!! вместе с вакциной вводят готовые антитела. Потому что, пока у ребенка появятся свои антитела, необходимые для защиты (а это происходит только после 3 прививки) ребенку уже будет 6 месяцев. При этом, если у мамы острая форма болезни - одна доза, хроника - другая и т.д. И в нашем законодательстве это ПРОПИСАНО!!!!!!!!!! Там написано, что если у мамы есть подтверждение, что она HBsAG негативна, то вакцинацию ребенка можно отложить. Потому как очень много побочек от этой прививка. А колется она в первые 12 часов с момента рождения. И у этой вакцины есть очень серьезное противопоказание, которое определить у ребенка сразу невозможно. Но почему -то некоторые педиатры умалчивают о этом. Это знают либо родители, которые ознакомились с нормативными документами, либо те, которым повезло и им попался ГРАМОТНЫЙ врач! И так по каждому предложению в этой статье. Особенно возмутило меня то, как описано здесь про антитела, иммунологические анализы, Манту, осложнения. Минус 100000000000000000 этому врачу в карму! Извините, но очень возмутила позиция "врача"
Dobra Kobra
кобры добры
во-во...мне в РД адекватный врач попался...на геппатите никто не настаивал, прям даже бумажки с отказом сразу при них
Grinch (ᵔ.ᵔ)
Всё что ни делается, делается к лучшему
Эх, график - у нас его просто нет. Первую АКДС сделали в 9 месяцев (до этого невролог давал отвод), а вторую в 3,5 года (всё это время отвод был по части дерматолога). Третью до сих пор сделать не можем - то болеем, то вакцины, нет - и так по кругу. Интересно было бы узнать, есть ли смысл в тех вакцинах, что были ранее и есть ли смысл продолжать в таком же хаотичном духе?
Смайлы
Добавить фото
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
Вот. Пусть Оля не обижается, но статья "ниачем"... общие фразы... Я заглянула ради заголовка "Що робити, коли графік щеплень зміщується?". У мелкого тоже пента в 9 месяцев и все.
Dobra Kobra
кобры добры
ну по большому счету, вроде как особой беды нет...мы вот первую сделали и было сказано, что вторую не раньше, чем через месяц...а насколько позже можно - не уточняли.
впрочем, я в частной делала...в сентябре вторую, октябрь третья и ноябрь кпк...и гуляй, вася
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
Ань, особой беды нет, но разрыв между прививками идет. Спрашивала, тут в этом Рио-де-Жанейро даже платных нет
Оля Пастух
Хай завжди будуть мами!
Ми часто прагнемо рішення проблеми глобально і якнайшвидше... Ані одній лікарці, ані авторові статті, ані цілому сайтові не вирішити питання забезпечення безплатними вакцинами чи дати однозначну відповідь на питання, на які не має відповіді навіть людство.
Що робити МАМІ - лікарка радить.
Що робити ВЗАГАЛІ в такій ситуації, яка є в Україні - таке вирішують всі інші люди, яких ми самі обираємо...
Антонина Вин
1 девочка
1. БЦЖ в частных поликлиниках делают.
2. Чтобы вводить систему денежных штрафов- медицина должна быть официально платной как на Западе, с мед. страховками в том числе.
3. Любая прививка ребенку делается с ПИСЬМЕННОГО разрешения родителя. зачем вы разрешили вколоть вакцину Гепатит В больному ребенку ?
4. Куда вы обращались с жалобами на роддом №2 г. Мариуполя?
Смайлы
Добавить фото
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
1. разве что в Киеве. Не в каждом городе есть частная клиника, где делают вообще какие-либо прививки.
Антонина Вин
1 девочка
1. разве что в Киеве (с) а я где живу тогда? 2. Не в каждом городе есть частная клиника, где делают вообще какие-либо прививки.(с) конкретный город Мариуполь, частные клиники с услугами вакцинации, педиатрии: http://kod-zdorovia.com.ua/child/96.html http://planetazdorovie.gidmariupol.com/blog/view/21298 и тд. гугл в помощь
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
1. Я не знаю, где.
2. Я говорю конкретно за те города, в которых жила/живу, это Чернигов, Кировоградская и Волынская обл. Тут такого нет
Ася ≧◔◡◔≦ ТигрАся
1 мальчик и 1 девочка
С прививками бесплатными стало совсем худо в 2014 году, их просто не стало, присылают по 5-6 вакцин на поликлинику. Кто успел, того и тапки. Так что описанные ситуации, когда детям по 2-3-10 лет не канают. Потому что 5 лет назад были все прививки тоже и звонили, приглашали. Сейчас хоть зазвонись
Смайлы
Добавить фото

{ $nifTest}